Youtube Kanal Adı Değiştirme nasıl Yapılır?

0

YouTube, en fazla kullanıcı sayısına sahip olan dijital medya platformudur. Birçok video içerik üreticisinin, içeriklerini yüklediği ve kullanımı basit olan platform, giderek daha da yaygınlaşmaya devam etmektedir. Her kesimden kullanıcının ihtiyaç duyduğu tüm bilgilere ve eğlenceli içeriklere ulaşabildiği bir mecra haline gelmektedir.

Şüphesiz ki YouTube’u en fazla kullanılanlar arasında birinci sıraya taşıyan etken üretilen içeriklerden para kazanılabilmesi olmuştur. YouTube için içerik üreten fenomenlerin lüks yaşam tarzı insanların bu mecraya olan ilgisini artırmıştır. Bu durumun sonucunda da birçok kişi YouTube üzerinden bir kanal açarak kendi içeriklerini yayınlamaya başlamıştır. Durum böyle olunca da bu alan yeni olan kullanıcılar için birkaç ufak detay bilgi ihtiyacı doğmuştur. YouTube üzerinde içerik yayınlamaya başlayan yeni kullanıcıların bilgiye ihtiyaç duyduğu önemli bir konu ise YouTube kanal adı değiştirme üzerinedir.

youtube kanal adı değiştirme

YouTube Kanal Adı Değiştirme Neden Kullanılır?

YouTube için içerik üretme konusunda karar veren yeni kullanıcılar bazen çok plansız ve acele davranabilmektedir. Bir an önce içeriklerimi yayınlayayım, ben de para kazanayım düşüncesiyle gerçekleştirilen bu eylem daha sonra pişmanlıklara sebep olabilmektedir. Tam anlamıyla oluşturulacak olan video konseptlerinin belirlenmemesi, kanalın hitap edeceği kitlenin belirlenmemesi, üretilecek videoların edit kalitesinin belirlenmemesi gibi konular nedeniyle pişmanlıklar yaşanabilmektedir. Plansız bir biçimde başlanan iş, ileride bir takım değişiklik ihtiyaçlarını doğurmaktadır. Böyle durumlarda kanal sahipleri ilk etapta kanalın isminde değişiklik yapmayı tercih etmektedir.

YouTube Kanal Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bir YouTube kanalı oluşturabilmek için öncelikle bir Google hesabına ihtiyaç duyulmaktadır. Oluşturulacak YouTube kanalının ismi ile Google hesabının ismi aynı olacaktır. Bu sebepten dolayı kanal ismini değiştirdiğinizde Google hesabınızın da ismi değişecektir. Bu durumu göz önünde bulundurarak işlemini gerçekleştiriniz.

  • İnternet tarayıcınız üzerinden YouTube hesabınıza giriniz.
  • Sağ üst köşedeki kanal fotoğrafınıza tıklayınız.
  • Açılan menüden “YouTube Studio” seçeneğine tıklayınız.
  • Sol menüde bulunan “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan sayfanın sol menüsünden “Kanal” seçeneğine tıklayınız.
  • Ad bölümü içerisinde “Kanal adınızı düzenlemek için Google hesabınızı ziyaret edin” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan sayfanın ad bölümünden Google hesabınızın adını değiştiriniz.
  • Daha sonra YouTube kanalınızın olduğu sayfaya gelerek sayfayı yenileyiniz ve değişimi görünüz.

Belirtilen adımlar sonucunda kanalın adı değiştirilecektir. Bu işlemi yapmak isteyen kullanıcıların dikkate alması gereken bazı önemli konular da bulunmaktadır. Kanal ismi ve fotoğrafı üzerinde yapılacak değişiklikler abonelerin kanalı tanımadığı veya konsept değişikliğini göz önüne aldığı için kanaldan ayrılmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra YouTube algoritmasındaki etkenlerden dolayı videolarının önerilmesi veya ön plana çıkması azalabilir. Bu durumlar göz önüne alındığı zaman oluşturulan YouTube kanalı üzerinde daha sonradan sıklıkla değişim yapılması tavsiye edilmemektedir. Bu işlem kanalın başarılı yükselişini sekteye uğratabilecek niteliktedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.