WordPress Mi Blogger Mı?

 Bu yazımda sizlere WordPress mi Blogger mı sorusunun yanıtını arayacağım. Yapılan karşılaştırmalar doğrultusunda doğru kararı verebilirsiniz.

WordPress mi Blogger mı? Aslında bu soru hakkında bir çok şey merak ediliyor. Blog yazarlığına soyunduktan sonra hangisinin doğru seçim olacağına karar vermeniz gerekiyor. Peki acaba en iyisi hangisi? Bir yayın aracını seçtikten sonra diğerine geçiş yapmak sandığınızdan çok daha zor olabilir.

En İyi Blog Yayın Aracı Hangisi?

WordPress

WordPress, açık kaynak bir yazılımdır. Bu nedenle yazılımı kullanırken ücret ödemeniz gerek kalmıyor. Bununla beraber yazılım bir çok programcı tarafından sürekli olarak geliştiriliyor.  Kurulum sonrasında kısa sürede yazılarınızı internette yayınlayabilirsiniz. Peki, WordPress’in avantajları nelerdir?

wordpress mi blogger mi

WordPress’in Avantajları

Tam kontrol

WordPress’in en önemli tercih nedenlerinden bir tanesi blog üzerinde tam hakimiyet sunmasıdır. İstediğiniz zaman Wordoress üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Değişiklikleri yapabilmeniz için mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu konu uzun soluklu bloglar için çok önemlidir. Bloglarınız tahmin ettiğinizden çok daha fazla bir kitleye ulaşırsa bazı değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Tema Seçenekleri

Blogunuzun görselliği önemli konulardan bir tanesidir. Ancak görsellikten daha da önemli bir konu varsa o da kullanış kolaylığıdır. Okuyucuların blogunuzu rahat kullanabilmesi için temalar hayati bir önem taşır. Doğru tasarlanmamış adresler okuyucularınızda kötü izlenim bırakabilir.

WordPress sunmuş olduğu ücretli ve ücretsiz tema seçenekleri ile beklentilerinizi tam olarak karşılayabiliyor. WordPress ile dilediğiniz türde okuyucu kitlesine göre tema seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Kazanç Türleri

WordPress kazanç konusunda da blog yazarlarına özgürlük sunuyor. Uzun soluklu bir iş planınız bulunuyorsa WordPress bu konuda gerekli çözümü sunabiliyor. WordPress ile yararlanabileceğiniz kazanç türleri;

·         Affilate,

·         Banner,

·         Adsense sistemi ile paara kazanabilirsiniz.

WordPress’in Dezavantajları

WordPress’in dezavantajlarından bir tanesi karışık olmasıdır. Bu yazılımı kullanırken mutlaka bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz. Blogunuz için en yararlı tercihi bu şekilde yapabilirsiniz. İnternet üzerinde milyonlarca WordPress ile ilgili makale okuyabilirsiniz. Yaşayacağınız her problemin cevabını internet üzerinde bulabilirsiniz.

Blogger

Blogger Google tarafından satın alınmış yayın araçlarından bir tanesidir. Ülkemizde belirli zamanlarda erişimi engellenen Blogger, 2011 yılından kesintisiz yayın yapmayı sürdürüyor. Blogger, Google’a ait bir firma olduğu olmasından dolayı arama motoru dostu yazılımlardan bir tanesidir.

Blogger’ın Avantajları

Kullanım Rahatlığı

Kullanım kolaylığı ile ön plana çıkan Blogger ile sadece makalelere odaklanmanızı sağlıyor. Blogger, kurulduğu ilk günden bu yana kullanıcı dostu özelliği ile karşınıza çıkıyor. Bu yazılımı kullanmak için fazla detaylı bilgi bilmenize de gerek kalmıyor.

Google

Blogger’ı seçmeniz durumunda Google desteğini arkanıza alacaksınız. Dünyanın en büyük arama motoruna ait bir blog yazılımı bir adım öne çıkartacaktır. Arama motoru optimizasyonu, her blog yazarının bilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Aramalarda üst sıralarda yer almak için SEO uyumlu alt yapı kullanmanız gerekir.

Blogger’ın Dezavantajları

Esneklik

Blogger’ı tercih ettiğiniz zaman hep aynı yapıyı kullanacak ve internet şablonunda herhangi bir değişiklik yapamayacaksınız.

Eklentiler

Blogger üzerinde çok fazla eklenti bulunmuyor. Size verilen seçeneklerden seçim yapmanız gerekiyor.

Kazanç

Blogger sadece AdSense üzerinden kazanç desteği veriyor. Google’ın uygun gördüğü reklamlar gösterilir. Bu  da daha az ücret kazanmanıza neden olur.

Risk

Google blogger servisini kapatmak isterse blog siteniz tamamen yok olacaktır. Ya da ülkede Blogger yayınını yasaklanırsa yayından kaldırılırsınız.

Konunun Özeti

WordPress, Blogger’a oranla daha karmaşık olsa da sınırsız bir özgürlük sunuyor. Blog yazarlığı konusunda uzun soluklu bir yola girmek istiyorsanız mutlaka WordPress sitesini öneriyoruz. Sadece internet üzerinde konu hakkında makalelerinizi yayınlamak istiyorsanız Blogger’ı seçebilirsiniz

Yorum yapın