windows 10 ayarlar panelini gizleme

Windows 10 Ayarlar Panelini Gizleme

Her insan kullandığı eşyaların kendisine özel olmasını ister. Bu doğrultuda kişisel olarak kullanabileceği biçimde donatır ve düzenler. Bilgisayar da kullanıcıların kişisel olarak nitelendirebileceği eşyalar arasında yer almaktadır.

Bilgisayar kullanıcıları, kullanımlarını kolaylaştıracak biçimde bilgisayarlarını ve içeriklerini düzenler. Ortak kullanım ihtiyacı doğduğunda, bilgisayarı kullanan diğer kullanıcıların yaptığı değişikliklerden rahatsızlık duyar. Bu sebeple belirli özellikleri ve içerikleri korumak için bir takım güvenlik önlemleri alır. Alınan bu güvenlik önlemleri bazı içeriklerin kullanımını engellese de bilgisayarın temel ayarlarını koruyamamaktadır. Ortak kullanımlar esnasında diğer kullanıcılar tarafından bu temel ayarlar üzerinde yapılan değişiklikler ana kullanıcıyı bazen zor durumda bile bırakabilmektedir. Bilgisayarın teknik birçok konusu ile ilgili değişiklik yapılmasına olanak sağladığı için olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Bu doğrultuda ana kullanıcılar Windows 10 ayarlar panelini gizleme gibi yöntemlere başvurabilmektedir.

windows 10 ayarlar panelini gizleme

Windows 10 Ayarlar Paneli Neden Gizlenmeli?

Ayarlar panelini gizleme işleminin en temel sebebi bilgisayarın güvenliğini artırmaktır. Windows işletim sistemleri içerisinde son dönemlerde en yaygın biçimde kullanılan Windows 10, tüm teknik ayarlarını bu panel içerisinde bulundurmaktadır. Bu panel içerisinde yapılacak bazı önemli değişiklikler bilgisayarın birçok açıdan zarar görmesine, kullanım esnasında hatalar yaratmasına sebep olabilecektir. Bu bağlamda bakıldığında bilgisayarın yaratacağı hataları düşünmeyen kullanıcılara bir sınırlama getirme ihtiyacı doğmaktadır. Bu sebeple ayarlar panelinin gizlenmesi işlemi gerçekleştirilmektedir.

Windows 10 Ayarlar Panelini Gizleme Nasıl Yapılır?

Belirtilen bu işlem, kayıt defteri üzerinde yapılacak değişiklikler sonucunda gerçekleşmektedir. Bilgisayar kullanımı açısında yeterli bilgiye sahip olmayan kullanıcıların herhangi bir yanlış işlem yapmamak açısından dikkatli olması tavsiye edilmektedir.

  • Başlat menüsünü açınız. Arama bölümüne “regedit” yazarak arama işlemini yapınız.
  • Bulduğunuz “regedit” sonucuna tıklayarak açınız.
  • Açılan kayıt defterinin sol kısmında yer alan klasörlerden sırasıyla şunları açınız: “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer”
  • Son olarak “Explorer” klasörüne tıkladıktan sonra sağ kısımda bazı veriler açılacaktır. Buradaki boş bir alana sağ tıklayarak “Yeni” seçeneğine geliniz. Ardından açılan ek seçeneklerden “Dize Değeri” seçeneğine tıklayınız.
  • Yeni Değer adında bir veri oluşturulacaktır. İsmini “SettingsPageVisibility” olarak değiştiriniz.
  • Oluşturduğunuz bu veriye çift tıklayarak açınız.
  • Açılan pencereden “Değer verisi” bölümüne “showonly:pageURL” yazınız. Ardından “Tamam” butonuna tıklayınız.
  • İşlemin ardından tüm pencereleri kapatınız ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Bilgisayarınız yeniden açıldığında ayarlar panelinin gizlendiğini göreceksiniz. Eğer panel gizlenmemiş ise uyguladığınız adımlarda bir hata yapmış olma ihtimaliniz yüksektir. Adımları yeniden takip ederek işlemi gerçekleştiriniz. Kayıt defteri içerisinde yapacağınız her değişiklik sistemsel ayarları değiştireceği için Windows 10 ayarlar paneli gizleme işlemi için uygulayacağınız adımları çok dikkatli bir biçimde uygulayınız.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?