öğrencilerin para kazanabileceği iş fikirleri

Üniversite Öğrencilerinin Para Kazanabileceği İş Fikirleri

 Birçok üniversite öğrencisi, eğitimini sürdürürken bir yandan da eğitim masraflarını karşılamak için çalışmak durumunda kalmaktadır. Üniversite öğrencilerinin para kazanabileceği iş fikirleri arasında tavsiye edeceğimiz yöntemler, bir üniversite öğrencisinin masraflarını ortalama düzeyde rahatlıkla karşılayabilecekleri yöntemlerdir.

Öğrencilerinin Para Kazanabileceği İş Fikirleri

İçerik Yazarlığı Yapmak

Bir üniversite öğrencisinin birçok masrafını karşılayabileceği en ideal işlerden biri, içerik yazarlığı yapmaktır. Günlük sadece birkaç saatinizi ayırarak bu işten, aylık 1000 TL gibi bir rakam rahatlıkla kazanabilirsiniz. Üstelik bu işi dizüstü bilgisayarınız ile istediğiniz yerden yapabilme imkânının olması, bir üniversite öğrencisi için oldukça ideal bir kazanç yöntemi olmasını sağlamaktadır.

Web sitesi sahipleri tarafından size verilen konuları internet üzerinde araştırarak bu konular hakkında özgün içerikler hazırlamanız, bu işi yapabilmek için en önemli hususlardan biridir. Örneğin müşterinin size sigaranın sağlığa zararları hakkında bir konu vermesi durumunda, bu konuyu internetten araştırarak kopya olmayacak şekilde tamamen kendi cümleleriniz ile yazmanız gerekir.

öğrencilerin para kazanabileceği iş fikirleri

İçerik hazırlarken imla ve dilbilgisi kurallarına dikkat etmek, daha kaliteli içerik hazırlayarak biraz daha yüksek tutarlara satmak için önem taşımaktadır. SEO uyumlu içerik yazarlığı olarak bilinen bu işin detaylarını öğrenmek için, internetten “SEO uyumlu makale nasıl yazılır” araması yaparak gerekli detaylara ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarda yazı yazma hızınız, içerikleri satacağınız fiyat veya bu iş için ayıracağınız günlük zaman sizin kazancınızı belirleyecektir. Bu işi “içerikbulutu” gibi platformlar üzerinden yapmanız, gelirinizi önemli ölçüde artıracaktır. İçerik bulutu üzerinden günlük 5 tane 500 kelimelik makale yazmanız durumunda, aylık gelirinizi 2000 TL üzerine rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Web Sitesi Editörlüğü Yapmak

Yine internet siteleri için editörlük hizmeti vermek de, para kazanmanızı sağlayabilecek yöntemler arasındadır. Bu iş genellikle hazır içeriklerin web sitelerine girişinin sağlanması şeklinde yapılmaktadır. Diğer yandan kendi hazırlayacağınız içerikleri anlaşma kapsamında ilgili web sitesine girmek, editörlük kapsamında değerlendirilmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Farklı marka ya da kişilerin sosyal medya hesaplarını yöneterek para kazanabilirsiniz. Tek bir sosyal medya hesabı yönetiminden kazanacağınız tutar tatmin edici olmayacağı için, aylık 5-6 sosyal medya hesabını aynı anda yöneterek en azından gündelik masraflarınızı çıkarabilirsiniz.

Anlaşmış olduğunu sosyal medya hesabında paylaşımlar yapmak, gelen yorum veya mesajları cevaplayarak ön bilgi vermek gibi çeşitli eylemler bu işin birer parçasıdır.

Özel Ders Vermek

Üniversite öğrencileri için gelir kaynakları arasında klasikleşmiş yöntemlerden biride, özel ders vermektir. Branşınız olan alanda ya da genel derslerde ortaöğretim öğrencilerine özel ders vermek size para kazandırabilir.

Birçok ailenin öğrencilere destek olmak için özel ders ihtiyaçlarında öğrencilere öncelik vermesi, işinizi daha fazla kolaylaştıracaktır. Çocukları için özel ders almak isteyen ailelere, internet üzerinden veya dağıtacağınız broşürler ile ulaşabilirsiniz.

Broşür Dağıtmak

Bulunduğunuz yerdeki matbaalar ile görüşerek, broşür dağıtım işi olduğunda size haber vermelerini rica etmeniz daha fazla broşür dağıtım işi bulmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda çeşitli iş ilanlarında broşür dağıtım işi veren kişilere ulaşarak, cep harçlığınızı çıkaracak düzeyde gelir elde edebilirsiniz.

Oyun Arkadaşlığı Yapmak

Ebeveynler kısa süreli işlerinin olması durumunda, çocuklarını emanet edecek güvenilir insanlar aramaktadır. Özellikle büyük şehirde eğitim gören öğrenciler için oyun arkadaşları yapmak, önemli bir gelir kapısı haline gelmiştir.

Oyun ablalığı veya ağabeyliği olarak da bilinen bu yöntem ile birkaç saatinizi çocuklara ayırarak, para kazanmanız mümkün olacaktır.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?