tumblr engelleme kaldırma

Tumblr Engelleme Kaldırma Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde çok sayıda sosyal medya site ve uygulamaları mevcuttur. Bunlardan biri Tumblr adlı sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Tumblr gerek dünya genelinde gerekse de ülkemizde oldukça hatırı sayılır büyük bir kullanıcı kitlesini bünyesinde barındırır.

Bu yazımda Tumblr adlı bu sosyal ağ ve mikroblog sisteminde bizleri rahatsız edip de engellediğimiz  veya engellediğimiz bir kişinin engelini kaldırmayı anlatacağım.  Konuya ilk olarak tumblr engelleme ile başlayıp sonrasında tumblr engelleme kaldırma olayı ile bitireceğim.

Tumblr Engelleme Nasıl Yapılır?

İstenmeyen mesajlarr, takipler ya da yeniden blogları engellemenin en basit  yolu: Bu kişiyi engellemek olacaktır. Tumblr üzerinde engelleme işlemini birçok şekilde yapman mümkün.

 • Mobil ya da web panon üzerinden kullanıcının avatarına tıklayarak bloguna git, ardından üç noktalı menüye (●●●), gidip ”Engelle” bağlantısını seç. Panondaki herhangi bir gönderinin üç noktalı menüsünü kullanarak, bunu gönderen blogu engellemen de mümkündür.
 • Web üzerindeyken blog ayarları sayfana git, kalem simgesine tıklayarak engellenen üyeleri düzenle ve engellemek istediğin kullanıcının adını gir.
 • Web üzerinde gönderi notlarına git, herhangi bir yanıt ya da yeniden bloglama yazısı üzerine gel, beliren üç nokta simgesine tıklayarak seçenekleri aç. Uygulamalar üzerinde ise menüyü açmak için yanıt ya da yeniden bloglama yazısına dokun (iOS) ya da basılı tut (Android).
 • İletişim kısmında istediğin konuşmaya git, ekranın üst kısmında yer alan üç nokta simgesine tıkla ya da dokun ve “Engelle”.
 • Mobil cihazından ya da web üzerinden gelen kutusuna git; soru ya da gönderim altında yer alan üç nokta simgesine tıkla ya da dokun ve “Engelle”.

tumblr engelleme kaldırma

(Bu arada, eğer soru anonim olarak gönderilmiş ise bu iletinin ilişkilendirildiği bir hesap bulunmadığından engelleyebileceğin bir kullanıcı da yok aslında. Yani anonim bir soruda üç noktaya tıklayıp ”Engelle” seçeneğini seçtiğinde, sorunun gönderildiği IP adresini kalıcı olarak engellemiş oluyorsun. Bu şekilde bu IP adresinden gönderilecek tüm sorular bundan sonra engellenecek ve gelen kutusuna ulaşmayacaktır. Hatırlatalım: Anonim olarak engellediğin IP adresinin engelini kaldırman mümkün değil. Ayrıca sana bu istenmeyen soruları gönderen anonim kalkıp başka bir IP adresinden ulaşmaya çalışabilir. Eğer birden fazla IP adresinden bu tür sorular alıyorsan blog ayarlarından anonim soruları ya da Soru özelliğini tamamen kapatabilirsin.)

Tumblr engelleme ile elde edilenler

Birisini blogunda engellediğin zaman:

 • Engellenen kişi blogunu takip edemiyor.
 • Engellenen kişi sana ileti gönderemiyor.
 • Engellenen kişi senin Tumblr’ına Soru gönderemeyecek.
 • Engellenen kişi panosunda senin gönderilerini göremiyor.
 • Gönderilerini beğenemiyor ve yeniden bloglayamıyor.
 • Bir daha arama sonuçlarında seni göremiyor.

Başka önemli noktalar

 • Birisini engellediğinde, tüm bloglarına değil belirli bir bloguna erişimini engellemiş oluyorsun. Eğer bu kişiyi tüm bloglarında engellemek istersen, tüm bloglarının engel listesine tek tek eklemen gerekiyor.
 • Büyük ihtimalle hayır. Kimseye engellendiğini söylemiyoruz; ancak engellenen kişi websiteni ziyaret edebilir, bir gönderiyi yeniden bloglamaya çalışabilir, bloglayamadığında da engellendiğini anlayabilir.

Tumblr Engelleme Kaldırma

 • Tumblr uygulamasında, hesap simgesine (küçük insan silüeti) dokun, sol üst köşede doğru blogun seçili olduğuna emin ol, sonra da dişli simgesine dokunup ”Engellenmiş Tumblrlar” bağlantısını ara. Veya engeli kaldırmak için belirli bir bloga gitmek istersen, blogun adını arama kutusuna yaz. Sonra blogun adına dokun, sağ üst köşedeki küçük insan silüetine dokun ve ”Engeli kaldır” bağlantısına dokun.
 • Web arabiriminde blog ayarları sayfana git, aşağıdan “Engellenen Tumblr’lar” yanında yer alan kalem simgesine tıkla. Engellenen kullanıcıların yanında yer alan Engeli kaldır düğmesini kullan.
 • Alternatif bir yol olarak, blogunu oturum açmamış kullanıcılardan gizleyebilirsin. Herkese açık olmasını istemediğin blogunun ayarlarında ”Görünürlük” kısmına git ve “kullanıcıadı.tumblr.com gizle” seçeneğini aç. Bu şekilde blogun sadece Tumblr panosu üzerinden görüntülenebilecek.

Tumble egnelleme ve tumblr engelleme kaldırma olayı yukarıda anlatılanlardan ibarettir. Yukarıda anlatılanları uyguladığınız taktirde her şekilde yapmak istediğiniz işlemi kolay bir şekilde sorunsuz olarak yapıyor olacaksınız. Yine de takıldığınız bir yer varsa bizimle yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?