Sivilce ve Sivilce İzlerini Yok Eden Jojoba Yağı

0

Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba yağı cildinize son derece yumuşak bir şekilde dokunur ve çoğunlukla başka maddeler ile karıştırılarak kullanılır. Cilt bakım ürünlerinde yaygın bir bileşendir. Jojoba yağı sivilce ve sivilce izlerini yok etmede oldukça etkilidir.

1. Nemlendirici Görevi Görür

Jojoba yağı nemlendirici görevi görür. Cildinizin nem kaybetmesini önler. Bu sayede cildinizin yumuşak ve esnek kalmasını sağlar. Özellikle cildi kuru olanlar için faydalıdır. Jojoba yağını diğer uçucu yağlarla birlikte veya saf olarak kullanabilirsiniz.

2. Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Jojoba yağı antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Jojoba yağının birçok bakteri ve mantar türüne karşı antimikrobiyal etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

jojoba yağı sivilcelere iyi gelir mi

3. Yaraları İyileştirir

Jojoba yağının antienflamatuar etkisi onu çeşitli cilt rahatsızlıkları için etkili bir ilaç yapar. Bilimsel araştırmalara göre jojoba yağının yaraları iyileştirebileceği ve kolajen sentezini kolaylaştırabileceği de tespit edilmiştir.

4. Cilt Bakım Ürünlerinin Etkisini Artırır

Jojoba yağının topikal ilaçların ve diğer cilt bakım ürünlerinin emilimini artırdığı bilinmektedir. Artık topikal ilaçlarınızın ve cilt bakım ürünlerinizin nasıl daha etkili olacağını biliyorsunuz.

Cilt bakımına sağladığı katkıların yanı sıra, jojoba yağı sivilcelerin iyileşmesine de yardımcı olur. Araştırmacılar jojoba yağının sivilce üzerindeki etkilerini incelemiş ve yararlı bulmuşlardır. Gelin ne bulduklarına bakalım.

Jojoba Yağının Sivilce Üzerindeki Etkisi

Bir çalışmada kil ve jojoba yağı karışımından oluşan maskenin sivilce üzerindeki etkisi gözlemlendi. Çalışmaya 192’si kadın ve 2’si erkek olmak üzere toplamda 194 kişi katıldı. Katılımcılar 6 hafta boyunca haftada 2-3 kez kil ve jojoba yağından oluşan yüz maskesini uyguladılar. Çalışma sonunda maskenin %54 oranında sivilceleri ortadan kaldırdığı tespit edildi.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

1. Kil Maskesi ile Birlikte Kullanılır

Kil ile jojoba yağını iyice karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Ardından kurumaya bırakın. Kuruduktan bir süre sonra ılık suyla yıkayın. Maskeyi çıkarırken cildinizi hafifçe ovalayın. Bu maskeyi haftada iki veya üç kez deneyin.

2. Yüz Nemlendirici Olarak Kullanılır

İki yemek kaşığı aloe vera jeli ve iki yemek kaşığı jojoba yağı alın. Bu ikisini bir cam kaba alın ve iyice karıştırın. Bu karışımı ovalayarak yüzünüze uygulayın. Günün herhangi bir saatinde ya da yatmadan önce yapabilirsiniz.

jojoba yağı sivilce izleri

3. Günlük Kremlerle Karıştırılarak Kullanılır

Jojoba yağını kullandığınız cilt kreminizle ya da jelinizle karıştırarak da yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ayrıca jojoba yağını yüz yağınızla birleştirerek de kullanabilirsiniz.

4. Doğrudan Kullanılır

Jojoba yağını doğrudan da yüzünüze veya etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Birkaç damla jojoba yağı yüzünüz ve boyun kısmınız için yeterli olacaktır. Uygularken bir veya iki dakika boyunca cildinizi hafifçe ovalayın. Jojoba yağını uyguladıktan sonra yüzünüzü gün içerisinde yıkamayın. Bu şekilde daha etkili olacaktır.

Jojoba Yağının Zararları

Şimdiye kadar jojoba yağı kullanmanın zararları üzerine bir çalışma yapılmamıştır. Jojoba yağı alerjiniz yoksa topikal uygulama için güvenli olarak kabul edilir. Yüzünüze uygulamadan önce cildinizin küçük bir alanında denemeniz sizin için faydalı olabilir. Bu şekilde herhangi bir alerjik reaksiyon olasılığının önüne geçmiş olursunuz.

Uzun süreli kullanım döküntülere ve tahrişe neden olabilir. Hatta alerjik reaksiyonlara veya boğaz, yüz, dil ve dudak şişmesine neden olabilir.

Ayrıca, jojoba yağının tüketilmesi önerilmez. Hamileyseniz ya da emziriyorsanız bu yağı kullanmadan önce bir doktora danışın.

Sivilce için en etkili ilacı bulmak zor olabilir; çünkü sonuç kişiden kişiye değişebilir. Sivilceyi yok etmenin birçok yolu var. Herhangi bir düzelme görmemeniz veya durumunuzun kötüleşmesi durumunda dermatoloğa danışın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.