Netflix Video Kalitesi Nasıl Ayarlanır?

0

Netflix, kendi içerisinde farklı bir abonelik sistemine sahiptir. Abonelik esnasında kullanıcıların tercihine sunduğu paketlere farklı fiyatlandırmalar sunmaktadır. Bu paketler ile birlikte kullanım seçeneklerini daha da yükseltici alternatifler sunmaktadır. Bu alternatifler arttıkça fiyatlar da aynı oranda artmaktadır.

Sunmuş olduğu farklı paketler ile her kesimden ve bütçeden insana hizmet verebilmeyi amaçlayan platform, görüntü kalitesini de bu paketler içerisindeki tercih unsurlarından biri haline getirmiştir. Paket içeriğine göre değişiklik gösteren görüntü kaliteleri SD çözünürlük, HD çözünürlük, Full çözünürlük ve Ultra HD çözünürlük seçenekleri ile hizmete sunulmaktadır. Satın alınan pakete ait çözünürlüğün kullanımına ilişkin ise bazı kullanıcılar sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların çözümü için ise Netflix video kalitesi nasıl ayarlanır yönünde araştırmalar yapılmaktadır.

netflix video kalitesi nasıl ayarlanır

Netflix Abonelik Paketleri Nelerdir?

Farklı ücretlendirme seçenekleri ile birlikte kullanıcıların hizmetine sunulan abonelik paketlerinin isimleri ve detayları şu şekildedir:

Temel Paket: 17,99 TL aylık ücrete sahiptir. Bu paket SD çözünürlük kalitesinde hizmet sunmaktadır. Aynı anda yalnızca 1 cihaz tarafından kullanılabilmektedir.

Standart Paket: 29,99 TL aylık ücrete sahiptir. Bu paket HD çözünürlük kalitesinde hizmet sunmaktadır. Aynı anda yalnızca 2 cihaz tarafından kullanılabilmektedir.

Özel Paket: 41,99 TL aylık ücrete sahiptir. Bu paket HD ve Ultra HD çözünürlük kalitesinde hizmet sunmaktadır. Aynı anda yalnızca 4 cihaz tarafından kullanılabilmektedir.

Netflix Video Kalitesi Nasıl Ayarlanır?

Kullanıcıların öncelikle dikkat etmesi gereken husus sahip oldukları abonelik paketinin desteklediği çözünürlük kalitesidir. Netflix içerisinde yer alan içerikleri bu çözünürlük kalitesinin üzerinde izleyebilmek mümkün değildir. Bu sebeple kaliteyi artırmak için bu yöntemi uygulamaya çalışmak başarılı sonuç vermeyecektir. Bunun dışında sahip olduğu paketin kalitesinde bir sorun olduğunu düşünen veya fazla internet gitmemesi açısından daha düşük kalitede izlemek isteyenler olabilecektir. Bu doğrultuda uygulanması gereken adımlar şunlardır:

  • Öncelikle Netflix hesabınızı web tarayıcınız üzerinden açınız.
  • Sağ üst kısımda yer alan “Profil” simgesine tıklayınız.
  • Ardından açılan menüde yer alan “Hesap” seçeneğine tıklayınız.
  • “Profil ve Ebeveyn Kontrolleri” isimli kategorinin içerisinde yer alan profil simgenize tıklayınız.
  • Açılan seçenekler içerisinden “Yürütme Ayarları” seçeneğine tıklayınız.
  • “Ekran başına veri kullanımı” olarak belirtilen bölüm sistem tarafından “Otomatik” biçiminde işaretlenmiştir.
  • Buradan istediğiniz görüntü kalitesini tercih ediniz ve ardından “Kaydet” butonuna tıklayınız.

Tercih edilebilecek görüntü kalitesi seçeneklerinin alt kısmında saatlik olarak maksimum ne kadar internet kullanımı yapacağı yazmaktadır. Bu kaliteleri göz önüne alarak tercihinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi yapan kullanıcıların bilmesi gereken en önemli husus ise internet kalitesinin etkisidir. Bir Netflix içeriği izlerken belirlemiş olduğunuz yüksek video kalitesi, internet bağlantınızın kalitesinden dolayı size sorun yaratabilir. İnternet bağlantınız zayıf ise sürekli olarak donmalara sebep olabilecektir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için görüntü kalitesinin “Otomatik” biçimde bırakılması yararlı olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.