microsoft word dil ekleme

Microsoft Word Dil Ekleme Nasıl Yapılır?

Microsoft Word dil ekleme işlemi, farklı dillerde metin belgeleri oluşturan kullanıcılar için son derece önemli bir konudur. Word, birçok metin belgesi içeriğinin oluşturulduğu, düzenlendiği ve görüntülendiği program olarak ön plana çıkmaktadır. İşlem gerçekleştirilen belgelerin dili her zaman Türkçe olmamaktadır. Farklı dillerde de metin belgelerini içermektedir. Farklı dilleri barındıran metin belgeleri ise yazım ve dil bilgisi denetimleri konusunda sorunlar yaratabilmektedir. Oluşturulan metinlerin hatasız olması açısından önemli bir görevi üstlenen yazım ve dil bilgisi denetimleri, desteklenen dil için daha başarılı sonuçlar vermektedir. Farklı dillere ait metinleri içeren belgelerde daha başarılı sonuçlar elde etmek için ise Microsoft Word dil ekleme nasıl yapılır sorusu gündeme gelmektedir. Program üzerinden gerçekleştirilecek olan birkaç basit adım yardımıyla bu soruya cevap bulabilmek mümkündür.

microsoft word dil ekleme

Microsoft Word Dil Değiştirme Nasıl Yapılır?

Microsoft Word dil değiştirme, farklı dillerde metin belgeleri oluşturulurken, oluşturulacak olan metne göre bir dil tercih edilmesidir. Tercih edilen dile uygun olarak yazım ve dilbilgisi denetimleri gerçekleştirilecektir. Bu denetimler sonucunda ise hatalı olduğu belirlenen kısımlarla ilgili uyarılar verilecektir. Hatalı olan kısımların nasıl düzeltilebileceği yönelik olarak da sunulan ek seçeneklerle kullanıcının yazım konusundaki hataları düzeltilecektir. Bu doğrultuda bakıldığında düzenlenecek olan metin belgesi için Microsoft Word dil değiştirme şu şekilde yapılabilmektedir:

 • Öncelikle oluşturmak istediğiniz metin için bir Word belgesini açınız.
 • Açmış olduğunuz Word belgesinin tümün dilini belirlemek için en alt kısımda yer alan dil ismine tıklayınız. (Genellikle Türkçe veya İngilizce şeklinde ifade edilir.)
 • Açılan pencereden tüm belgeye uygulamak istediğiniz dili seçiniz.
 • Eğer bundan sonraki tüm yeni Word belgelerinizde bu dilin kullanılmasını istiyorsanız “Varsayılan Olarak Ayarla” butonuna tıklayınız.
 • Ardından “Varsayılan dil değiştirilsin mi?” şeklinde gelen uyarıyı “Evet” butonuna tıklayarak cevaplayınız.
 • Daha sonra “Tamam” butonuna tıklayarak Microsoft Word dil değiştirme işleminizi tamamlayınız.

Oluşturmak istediğiniz Word belgesi için kullanacağınız dil Türkçe, İngilizce, Almanca veya Fransızca gibi evrensel değilse, ek olarak dil eklemeniz gerekecektir.

Microsoft Word Dil Ekleme Nasıl Yapılır?

Microsoft Word dil ekleme, oluşturulacak olan belgenin program içerisinde otomatik olarak yüklü olmayan bir dille yazılacak olmasından dolayı kullanılmaktadır. Dünya genelinde sıklıkla kullanılan diller, programın kurulum aşamasında otomatik olarak eklenmektedir. Fakat pek sık kullanılmayan dillerin ise daha sonradan eklenmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda da Microsoft Word dil ekleme işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işlemi aşağıda belirtilen adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

 • Öncelikle bir Word belgesi açınız.
 • Açtığınız belgenin sol üst kısmında yer alan “Dosya” butonuna tıklayınız.
 • Ardından açılan menü arasından “Seçenekler” isimli kısma tıklayınız.
 • Açılan Word Seçenekleri sayfasının sol kısmında yer alan “Dil” seçeneğine tıklayınız.
 • Ek düzenleme dilleri ekleyin isimli seçeneğine geliniz.
 • Bu seçeneği kullanarak istediğiniz dili seçiniz.
 • Ardından hemen yanında bulunan “Ekle” butonuna tıklayınız.
 • Ekle butonuna tıkladıktan sonra üst alandaki bölüme eklenecektir.
 • Eklemiş olduğunuz dilin yanında “Yazım Denetleme” bölümü için “Yüklü Değil” şeklinde bir ifade yer alacaktır.
 • Yüklü Değil” ifadesine tıklayınız.
 • Buradan dil için gerekli olan yazım denetim araçlarını edinebilirsiniz.

Microsoft Word dil değiştirme işlemi esnasında tercih edilen dil eğer program içerisinde yer almıyorsa, yukarıda bir uyarı metni sunulacaktır. Bu uyarı metni üzerinde yer alan yörüngeleri kullanarak eksik olan yazım denetleme araçlarını indirebilirsiniz. Böylelikle program ayarları içerisinde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Microsoft Word dil ekleme işlemi esnasında ise yapacağınız tüm değişiklikler daha sonraki kullanımlarınızı etkileyecektir. Bu sebeple daha sonraki kullanımlarınız için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm dillerin yazım denetim araçlarını indiriniz. Daha sonraki kullanımlarda daha pratik olması açısından yalnızca alt kısımda yer alan dil seçeneğini kullanarak belgenizin dil ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bu işlem ortak kullanımlı bilgisayarlarda diğer kullanıcıları da düşünerek gerçekleştirecek bir işlem olacaktır.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?