İphone Kalan Hafızayı Öğrenme Nasıl Yapılır?

0

Cep telefonu satın alırken kullanıcıların dikkat ettiği bazı teknik özellikler bulunmaktadır. Alınmak istenen cep telefonunun performansına yönelik bütün teknik özelliklerine dikkat edilirken, depolama için kullanılan hafıza durumuna da çok fazla dikkat edilmektedir.

Kullanılacak olan her cihaz için depolama alanı son derece büyük önem arz etmektedir. Çünkü depolama alanı kullanım süresini de oldukça fazla etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Depolama alanı dolan cihazlardaki işlem olanaklarının kısıtlanması kullanıcıları oldukça zor durumda bırakmaktadır. Bunun sonucunda harici bir depolama alanı elde etmek mümkün ise buna başvurulmaktadır. Eğer mümkün değil ise cihazın değiştirilmesine kadar varan eylemler gerçekleştirilebilmektedir. iPhone marka cep telefonları için de bu durum söz konusudur. Depolama alanının durumunu merak eden kullanıcılar iPhone kalan hafızayı öğrenme konusu ile ilgili araştırmalar yapmaktadır.

iphone kalan hafızayı öğrenme nasıl yapılır

iPhone Kalan Hafızayı Öğrenme Nasıl Yapılır?

Kalan hafızayı öğrenme işlemi birçok kullanıcı için çok basit bir eylem olarak görülebilmektedir. Fakat yeni bir iPhone kullanıcısı için acemilik sürecini atlatana kadar bu eylem zor bir görünüme bürünebilir. Bu sebeple bu eylemi gerçekleştirmek isteyen iPhone kullanıcılarının uygulaması gereken adımlar şunlardır:

  • iPhone marka cep telefonunuzun “Ayarlar” menüsünü açınız.
  • Ayarlar menüsü içerisinde yer alan “Genel” seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından “iPhone Saklama Alanı” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan pencere içerisinden kalan hafızanızı, kullanılan hafızanızı görüntüleyebilirsiniz. Kullanılan hafızanın hangi ögeler tarafından kullanıldığını da görebilirsiniz.

iPhone kalan hafızayı öğrenme işlemini gerçekleştirdiğiniz esnada cihazınızın kalan hafızasını yetersiz görürseniz, ekstra bir hafıza açma durumunu gerçekleştirebilirsiniz. Aynı pencere üzerinde yer alan “Kullanılmayanları Kaldır” özelliği yardımıyla kullanmadığınız uygulamalara ilişkin verileri temizleyebilir ve ekstra olarak bir hafıza açabilirsiniz.

Kullanılan hafızanın ne kadarlık kısmının hangi uygulamalar tarafından kullanıldığı ise hemen alt tarafta yer alan uygulamalar listesinden görüntüleyebilirsiniz. Her uygulamanın yan tarafında kullandığı hafızanın boyutu yazmaktadır. Bu listeyi inceledikten sonra fazla hafıza kullandığını düşündüğünüz uygulamaları silebilirsiniz.

Yetersiz Hafızanın Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Yetersiz hafızanın yaşattığı en olumsuz etki telefonun yavaşlamasıdır. Birçok kullanıcı hafızanın yetersiz olmasının yalnızca yeni dosyalar kaydetme konusunda bir olumsuzluk yarattığını düşünmektedir. Fakat durum yalnızca bu değildir. Telefonun sisteminin yavaşlamasına, kasılmasına ve bazı durumlarda telefonun verimli çalışamamasından dolayı ısınmalara sebep olabilmektedir.

Kullanıcıların da bildiği üzere diğer bir sorun ise dosya kaydetme konusunda yaşanmaktadır. Bu konu düşünüldüğü haliyle yüzeysel değildir. Yalnızca yeni bir dosya kaydetme işleminde etkili değildir. Uygulamaların kullanımı esnasında önbelleğe kaydedilerek görüntülenen içeriklerde de sorun yaratmaktadır. Örneğin bir video izlerken önbelleğe alınarak donmadan izlenen video, yetersiz hafızadan dolayı sürekli donmalara sebep olacaktır. Bunun dışında kullanılan diğer sosyal medya platformlarındaki görsel içerikler önbelleğe kaydedilemediği için hatalar verecektir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.