İnsülin Direncinin Yol Açtığı Hastalıklar

0

 İnsülin direncinin yol açtığı hastalıklar gerçekten çok ciddi ve önemsenmesi gereken hastalıklardır. Yani insülin direnci belirtileri kendini gösterdikten sonra eğer siz, size düşen görevleri yapmazsanız zamanla çok ciddi hastalıklara maruz kalabilirsiniz.

obezite

Gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarının başında hiç kuşku yok ki obezite yer almaktadır. Obezite bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının istenilen düzeyin çok üstüne çıkması olarak ifade edilir. İnsülin direncinin bir faktörü de zaten kilo almak değil miydi. O halde eğer çok kilo alıyorsanız bu obezite hastalığına yakalanma riskiniz de var demektir.

karaciğer yağlanması hastalığı

İnsülin direncinin sebep olduğu hastalıklardan biri de karaciğer yağlanması hastalığıdır. Karaciğer yağlanması hastalığı karaciğer hücrelerinde normalin çok üstünde, hatta bazen aşırı derecede yağ toplanması sebebiyle meydana gelen bir hastalıktır.

Şeker Hastalığı

Kan şekeri düzeylerinin yüksek seyretmesine bağlı olarak uzun bir zaman diliminde farklı sorunlara yol açabilen metabolik bir hastalık olan şeker hastalığı, insülin direncinin belirtilerinden sonra gerekli önlemlerin alınmamasına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

kalp damar hastalıkları

İnsülin direncinin yol açtığı hastalıkların başında yine kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olarak ifade edilmektedir. İnsülin direncinin sebep olduğu hastalıklar

bazı kanserler

İnsülin direncini bazı kimseler hafife alıyorlar ama unutmayın ki insülin direnci bazı kanser türlerinin de sebebi olabilmektedir.

Alzheimer

Alzheimer, beyin hücrelerinin hesaplanandan çok daha kıza bir dönemde kayıp yaşaması sonucunda meydana gelen bilinç kaybı olarak nitelendirilir. Her geçen gün alzheimer hastalarının sayısı artmaktadır. Çünkü bu hastalık ile ilgili en önemli risk faktörü hiç şüphesiz yaştır ve yaşlanma da kaçınılmaz bir durumdur.

Yukarıda verilen hastalıkların hepsi de günümüzde oldukça sık görülen hastalıklardır. İnsülin direncinin yol açtığı hastalıklar olarak da belirttiğimiz bu hastalıklar çok tehlikeli ve ölümcül hastalıklardır. Demek ki insülin direnci belirtileri ile birlikte yapmamız gerekenleri yapmaz isek yakalanacağımız bazı çok önemli hastalıklar var. O zaman gelin daha insülin direnci belirtileri ortaya çıkmadan veya belirtilerini fark ettiğimiz zamandan itibaren bize düşenleri yapalım ki bu hastalıklar bizden uzak dursun.

Leave A Reply

Your email address will not be published.