insülin direncini ortaya çıkaran sebepler

İnsülin Direncini Ortaya Çıkaran Sebepler

    Günlük tükettiğimiz besinlerden glikoz yani; şeker alırız. Şekerlerin vücudumuza yarar sağlayabilmesi için ise; enerjiye dönüştürülmesi gerekiyor. Ancak şekerin enerjiye dönüşemeyerek kilo olarak dönmesi sonucunda insülin direnci adı verilen rahatsızlık ortaya çıkar. Bu sistemin bozulmasına sebep olan yani, insülin direncini ortaya çıkaran sebepler vardır. Aşağıdaki etmenleri okuyarak dikkat etmeniz insülin direncine karşı savaş açmanıza imkan sağlayacaktır.

İnsülin Direncini Ortaya Çıkaran Sebepler Nelerdir?

insülin direncini ortaya çıkaran sebepler

Kilo Oranının Artış Göstermesi

Vücudunuzun ağırlığını hesaplamak için boyunuz ve yaşınız büyük önem taşımaktadır. Boyunuzun +10 veya -10 oranındaki kilosu ideal kilo olarak kabul edilmektedir. Örneğin; 1.70 cm boyunda olan bir kişi en az 60 kg, en fazla 80 kg olmalıdır. Bu kilo sınırının altındaysa bağışıklık sistemi zayıflar, sınırın üzerinde kiloya sahipse; insülin direnci gibi kilo artışı sonrasında görülen hastalıklar vücutta gözlenmeye başlar. Artan kiloyla birlikte kolestrol, tansiyon seviyeleri de sınırın üzerine çıkmaktadır. Bu nedenle kilo oranında artış gözlenmesi insülin direnci için bir düşmandır.

Hareketsiz Bir Yaşam Tarzı

Yazımızın başında da dediğimiz gibi; insülin direnci etkisi enerjiye dönüşemeyen şeker sonucunda gözlenmektedir. Bunun en temel sebebi de; hareketsiz bir yaşamdır. Eğer gün içerisinde çok fazla fiziksel aktivite yapmıyorsanız hareketsiz bir yaşam tarzına sahipsiniz demektir. Günde 45 dakika ile 30 dakika arasında düşük tempoda da olsa yürüyüş yapmak büyük avantaj sağlayacaktır.

Vücuttaki D Vitamini Eksikliği

Bütün vitaminlerin vücudumuz için yararı ve etkisi vardır. İnsülin direncinin ortaya çıkmaması içinde vücudunuzda D Vitamini eksikliği bulunmaması gerekmektedir. Özellikle kış aylarında D Vitamini eksikliği daha fazla gözlenmektedir. Kışın kollarınızı ve bacaklarınızı güneşe doğru tutmak D Vitamini eksikliğini gidermekte size önemli ölçüde etki etmektedir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik Over Sendromu hemen her kadında ergenlik döneminden itibaren görülen ve yumurtlama bozukluğu anlamına gelen bir rahatsızlıktır. PCOS olan kadınlarda yumurtlama ve adet düzensizliği meydana gelmektedir. PCOS insülin direncini de beraberinde getirmektedir. Böylece yumurtlama ve kilo vermek daha da zorlaşmaktadır. Eğer PCOS tanısı koyulduysa mutlaka insülin direncinizi düşürmeniz ve hareketli bir yaşam tarzını benimsemeniz gerekmektedir.

Tek Yorum

  1. Hamile Blogu Aralık 24, 2020

Yazı hakkındaki yorumun nedir?