ınstagram otomatik video oynatma kapatma

Instagram Otomatik Video Oynatmayı Kapatma

İnternet, gelişmiş ülkelerin birçoğuna oranla ülkemizde daha pahalı fiyatlara hizmet vermektedir. Sağladığı bağlantı kalitesi de göz önüne alındığında internet bağlantısı için talep edilen ücretler hiçte adil olarak görünmemektedir. Kullanıcıların birçoğu yüksek fiyatlardan dolayı dertliyken birçoğu da sağlanan bağlantı kalitesinin yeterli olmamasından şikâyetçidir.

Yüksek ücretlerle hizmete sunulan birçok internet paketi kullanıcıların daha az kullanım sağlamak için çabalamasına, gereksiz olabileceğini düşündüğü eylemleri kısıtlamasına sebep olmaktadır. Bilindiği üzere sosyal medya kullanımları da fazlaca internet harcamasına sebep olan alanlardan biridir. Kullanıcılar her ne kadar fazla ücret ödeseler de bu platformları kullanmaktan bir türlü vazgeçememektedir. Kullanımı düşürmek yerine alternatif çözümlerle birlikte harcanan internet miktarını düşürmeyi denemektedir. Bu bağlamda yoğun internet harcamalarının bir numaralı sebebi olan video içerikleriyle ilgili bazı değişikliklere gidilmektedir. İnstagram otomatik video oynatmayı kapatma işlemi de bu doğrultuda başvurulan değişiklikler arasında yer almaktadır.

ınstagram otomatik video oynatma kapatma

İnstagram Otomatik Video Oynatmayı Kapatma Nedir?

Birçok sosyal medya platformu kendisini yenilemekte, ihtiyaçlara yönelik ek özellikler sunmaktadır. Bu platformların birçoğunun yakın zamanda getirdiği bir özellik vardır. Bu özellik, platform içerisinde yer alan video içeriklerinin otomatik olarak oynatılması veya videonun tanıtımı niteliğinde kısa bir gösterimin yapılmasıdır. Bu sayede video hakkında kullanıcı bilgilendirilirken bir yandan da internet paketi üzerinden yapılan kullanım artmaktadır.

İnstagram, belirtilen özelliği otomatik oynatma biçiminde sağlamaktadır. Bu sayede üzerine gelinen video otomatik olarak oynamaya başlamaktadır. Bu durumda internet harcamalarını artırmaktadır. Bu harcamaları azaltmak adını otomatik oynatma özelliği devre dışı bırakılmak istenmektedir.

İnstagram Otomatik Video Oynatmayı Kapatma Nasıl Kullanılır?

İnstagram’ın mobil veri ile bağlantı sağlayan kullanıcılarını düşünerek sunmuş olduğu özelliği kullanmak için şu adımları izlemelisiniz:

  • İnstagram mobil uygulamasının güncel sürümünü cep telefonunuzdan açınız.
  • Profil fotoğrafınıza giriniz. Açılan profil sayfasının sağ üst köşesinde yer alan seçenekler butonuna tıklayınız.
  • Açılan menü içerisinde bulunan “Ayarlar” butonuna tıklayınız.
  • Ardından “Hesap” isimli seçeneğe tıklayınız.
  • Ardından “Hücresel Veri Kullanımı” isimli seçeneğe tıklayınız.
  • Daha az veri kullanmak için “Veri Tasarrufu” seçeneğini aktif duruma getiriniz.
  • “Yüksek Çözünürlüklü Medya” ismiyle yer alan bölümü ise “Asla” olarak değiştiriniz.

İnstagram otomatik video oynatmayı kapatma başlığı altında anlatılan işlem veri tasarrufu sağlayarak internet harcamalarını en az düzeye çekmeyi hedeflemektedir. Bu işlem hizmete sunulduğu ilk zamanlarda başarılı bir biçimde görevini gerçekleştirse de son zamanlarda sıklıkla hatalar vermektedir. İnstagram’ın sürekli olarak güncellemeler yaparak hataları gidermesi göz önüne alınırsa, bu işlem sonucunda alınan hataların kısa süre içerisinde düzeltilmesi umut edilmektedir.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?