instagram fotoğraflarını toplu indirme

İnstagram Fotoğraflarını Toplu İndirme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformları, birçok farklı alanda kullanıcılara hizmet veren alanlardır. Günün boş vakitlerinde iletişim için olsun, eğlenceli zaman geçirmek için olsun, bilgilenmek için olsun, haberdar etmek için olsun birçok amaca hizmet etmektedir.

İnstagram, sosyal medya platformları arasında son yıllarda en sık kullanılanlar, en fazla kitleye ulaşanlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Geniş kitlelerin kullanım için tercih etmesi, sürekli olarak yeni bir ihtiyacı da beraberinde getirmektedir. Kullanıcılar platform içerisindeki özellikleri kullanırken, bu özellikleri de geliştirecek, daha da iyileştirecek özelliklere ve hizmetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda uygulamanın sunmuş olduğu pek fazla bilinmeyen özellikler devreye girmektedir. Kullanıcıların birçoğu bilmedikleri özellikleri keşfetmek için çeşitli web sitelerinden yardım almaktadır. Yardım için kullanılan sitelerde İnstagram fotoğraflarını toplu indirme konusunda yapılan araştırmalar dikkat çekmektedir.

instagram fotoğraflarını toplu indirme

İnstagram Fotoğraflarını Toplu İndirme Neden Yapılır?

İfade edilen özelliğin kullanılması her kullanıcının kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir. Fakat bu amaçlar içerisinde en fazla ön plana çıkanlar bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, hesapta bulunan gönderilerin yedeklenmesidir. İnstagram hesapları çeşitli sebepler ve şikâyetler sonucu kapanabilmektedir. Bu sebeple hesap sahipleri gönderilerini yedekleme ihtiyacı duymaktadır. Ön plana çıkan ikinci amaç ise, yeni oluşturulacak hesaba eklemek için gönderilerin alınmasıdır. Kullanıcılar farklı kullanıcı adıyla benzer içeriklerin olduğu hesaplar açmak isteyebilmektedir. Bu doğrultuda fotoğrafları indirmektedir.

İnstagram Fotoğraflarını Toplu İndirme Nasıl Yapılır?

İnstagram hesabında yer alan fotoğrafları indirmek için tam anlamıyla bilinen bir buton veya seçenek bulunmamaktadır. İndirme işlemi yalnızca hesap ayarları üzerindeki seçenekler aracılığıyla gerçekleşebilmektedir. Bu şekilde indirme işlemi ise yalnızca hesap sahibi tarafından yapılabilmektedir. Başka bir kullanıcının gönderilerini indirmek uygulama ayarları üzerinden mümkün olmamaktadır. Bunun için çeşitli site ve yazılımlar tercih edilmelidir.

Sahibi olduğu İnstagram hesabının içerisindeki gönderileri toplu olarak indirmek isteyen kullanıcıların izlemesi gereken adımlar şunlardır:

Mobil için,

 • Güncel İnstagram uygulamasını açınız. Uygulamanın güncel sürümde olduğundan emin olunuz.
 • Profilinize giriniz.
 • Sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine tıklayınız.
 • Alt kısımdaki “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • “Güvenlik” seçeneğine tıklayınız.
 • “Verileri İndir” seçeneğine tıklayınız.
 • İndirilecek fotoğrafların gönderileceği mail adresinizi giriniz.

Bilgisayar için,

 • İnstagram web sitesini açınız. Hesabınıza giriniz.
 • Profilinize fotoğrafınıza tıklayınız.
 • “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğine tıklayınız.
 • Veri İndirme bölümünde bulunan “İndirme Talep Et” seçeneğine tıklayınız.
 • İndirilecek fotoğrafların gönderileceği mail adresinizi giriniz.

Belirtilen mail adresinize hesabınızla ilgili veriler hazırlandıktan sonra gönderilecektir. Bu hazırlama işlemi hesabınızın içerik sayısıyla ve yoğunlukla ilgili olarak uzun sürebilmektedir. Hazırlandıktan sonra mutlaka gönderilecektir. Sabırla bekleyiniz. Yeniden veri talebinde bulunmayınız. Yeni talepler karışıklıklara yol açabileceği gibi bekleme süresini daha da arttıracaktır.

Gönderilen verilerin içerisinde toplu olarak indirilmek istenen tüm fotoğraflar yer alacaktır. Aynı zamanda hesabınla ilgili birçok bilginin de yer aldığı bilgilendirme metinleri ve dokümanlar yer alacaktır. Bu sebeple size ait olan ve yalnızca şifresini sizin bildiğiniz bir mail adresi giriniz. Aksi bir durumda kişisel verileriniz kötü niyetli kullanıcıların eline geçebilir.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?