yaşa göre oyuncak seçimi

Hangi Yaşta Hangi Oyuncak Tercih Edilmelidir

 Çocukların ruhsal ve kişisel gelişiminde kendi yaş gruplarına uygun ve çocuğun gelişimini sağlayan oyuncak seçimi oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Oyuncaklar çocukların en sevdiği eşyaların başında gelmektedir. Onarlın hem hayal dünyalarının kuvvetlendirirken onların ruhsal anlamda da gelişimine katkı sağlamaktadır. Bunun olabilmesi için yaş grubuna uygun oyuncak seçimi oldukça önemlidir. Çünkü yanlış yapılacak tercihlerin çocuğun ruhsal ve psikolojik yönden olumsuz etkilenmesine ve gelecek için oldukça olumsuz deneyimler yaşamasına sebep olabilmektedir.

yaşa göre oyuncak seçimi

Bundan dolayı çocuğun yaş gurubuna ve tuh yapısına uygun ondan gelişim sağlayacak sağlıklı oyuncaklar seçmek oldukça önemlidir. Hangi yaşta hangi oyuncak çeşitlerini seçileceği ise uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Bu seçimde çocuk yaşarlı ve o yaşların fiziksel ve psikolojik gelişimleri dikkate alınmakta ve ona göre seçim işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yaş Grupları İçin Oyuncak Tercihleri

Oyuncaklar çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için oldukça önemli bir konumda olduğu için oyunca seçimine oldukça dikkat edilmelidir. Bu sayede çocukluk dönemi daha sağlıklı geçirilmesine yardımcı olunmuş olmaktadır. Seçim esnasında 5 duyu organına hitap eden, kas gelişimine faydalı, yaratıcılığı geliştiren ve hayal gücünü ve sosyalleşmeyi olumlu etkileyen oyuncaklar tercih edilmelidir. Yaş grupları için oyuncak tercihleri ise şu şekildedir;

0-6 ay: Bu yaşlar oyuncak seçimi için oldukça önemlidir. Özellikle çocuğun ağzına alamayacağı büyüklükteki oyuncaklar seçilmelidir. Hafif sesler çıkaran, sesli ve kırılmayan aynı zamanda herhangi bir renklendirici kullanılmamış oyuncaklar seçilmelidir.

6-12 ay: Fiziki anlamda çok küçük olmayan hareketli oyuncaklar, arabalar, su oyuncakları ve yaratıcılığını teşvik edecek tahta ve ya plastik küpler seçilmelidir.

1-2 yaş: bu yaş grubu için özellikle hareket kabiliyetleri geliştiğinden bebekler, arabalar, çeşitli yaratıcılığı geliştiren küpler ve rahatlıkla boyama denemeler yapabilecekleri oyuncaklar tercih edilmelidir.

2-3 yaş: bu yaş grubu için 12 parçaya kadar puzzel oyuncaklar, parçalanıp bir araya getirilebilen oyuncaklar, masal ve çizgi film kahramanlarının figürleri ve yaratıcılığa yönelik oyuncaklar seçilmelidir.

3-6 yaş: bu yaş grubu artık oyunları daha bilinçli oynamaktadır. Bu sebeple oyunca seçiminde kişisel gelişime ve hayal gücüne yönelik seçimler yapılmalıdır. 20 parçaya kadar puzzel oyuncaklar, fazla parçalı küpler, söküp takılan oyuncaklar tercih edilmelidir.

Yaşa göre oyuncak seçimi sayesinde çocukların gelişimine fayda sağlanırken sağlık anlamında oluşacak risklerinde önüne geçilmiş olmaktadır.

Tek Yorum

  1. İğne Oyası Modelleri Aralık 24, 2020

Yazı hakkındaki yorumun nedir?