hamilelik belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, hamilelik belirtilerini izliyor olacaksınız. Eğer hamileliğiniz planlanmamışsa bazı işaretler fark edilmeden geçer.

Evde Test Malzemesi

Evde kullanmak üzere eczaneden bir gebelik testi alabilirsiniz. Adetinizin geciktiği ilk günden itibaren kesin olarak, test idrarınızda, sadece siz hamileyken ortaya çıkan HCG (human chronic gonadotropin) hormonunun olup olmadığını kontrol eder. HCG sabah idrarında en fazla miktarda bulunduğundan bu testler için genellikle sabah ilk attığınız idrarı kullanmanız önerlir.

Talimatları dikkatlice izlerseniz, çabuk ve kesin sonuçlar bekleyebilirsiniz. Sık olmasa da bir gebelik testi hamile olduğunuz halde hamile olmadığınızı belirten yanlış negatif sonuç verebilir. Bu; sonuç için yeterli hormon bulunmadığında olur. Eğer bir hafta geçtiği halde hala adet görmediyseniz, testi tekrar deneyin.

hamilelik belirtileri

Doktorunuzun Muayenesinde

Evde yapılan gebelik testinden emin değilseniz, doktodar, hastaneler ve hamilelik danışma servisleri ile kadın sağlığı klinikleri de test yapabilir. Evde yapabileceğinizle aynı şekildeki idrar testleri, uzmanlar tarafından yapıldığında istatistik açıdan daha kesin sonuç verir (onlar bu testlerden daha çok yaparlar). Alternatif olarak, kan dolaşımınızdaki HCG miktarını açıkça ölçen bir kan testi de önerilebilir. Hamileliğin erken evrelerinde HCG miktarı hızla yükseldiğinden dolayı bu yöntem, hamileliği kesin bir şekilde saptamak açısından yararlı olabilir.

Vajinal muayenede (şimdi hamileliğin erken zamanlarında ender olarak yapılan) rahmin daha büyük ve normalden daha yumuşak olarak pelvis çukuruna doğru yükseldiği hissedilir.

Pozitif Bir Sonuç

Test sonucu pozitif çıktığında zaman geçirmeden doktorunuza danışın. Doktorunuz, sizi doğum öncesi seçenekleriniz -gebelik takibi, bebeğin gelişiminin takibi için gerekli testler, yaşantınızda yapmanız gereken her türlü değişiklik, diyet, egzersiz ve rejim- konusunda aydınlatacaktır.

Hamilelik Belirtileri

Tat değişiklikleri

Hamileliğinizin erken dönemlerinde mide bulantılarına yol açan hormonal değişiklikler bazı yiyeceklerin tadını kötü algılamanıza da sebep olabilir.

Memedeki değişiklikler

Artan miktardaki progesteron, süt üretmeye hazırlandığı için memelerinizi dolu, ağır ve hassas hissetmenize neden olabilir. Meme başlarınızın rengi biraz daha koyu olabilir.

Hamilelikte bulantı

Yüksek miktardaki HCG, sindirim sisteminizin kaslarındaki gevşeme, artan mide asidi ve kokuya karşı herhangi bir hassaslık bulantı ve kusmaya sebep olabilir.

Yorgunluk

Bebeğinizin tüm hayati organları ve plasenta şekillenmektedir. Bedeninizin gereksinimleri sizin çok yorgun hissetmenize neden olabilir.

Hassaslık

Olasılıkla hormonal değişikliklerden dolayı kokulara karşı artan bir hassasiyet gösterebilirsiniz. Sigara dumanı ve yemek kokuları midenizi oldukça bulandırabilir.

Sık idrara çıkma

Hamilelik hormonları -özellikle relaxin- sidik torbasınınki de dahil tüm kaslarınızı gevşetir. Böbrekteki artan kan akışı idrar üretimini de arttırır. Dokularınızın ve diğer organlarınızın aktivitelerindeki artıştan dolayı vücudunuzda daha fazla sıvı vardır.

Vajinal akıntı

Hormonal değişiklikler sıklıkla vajinal akıntıda artışa yol açar.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?