Google News Nasıl Kayıt Olunur?

 Google News Nasıl Kayıt Olunur? 

Haber siteleri yaygın bir platformda varlığını sürdürmektedir. Google News kayıt işlemi sağladığı faydalar bakımından haber siteleri tarafından tercih edilen bir konudur.

Google News Tanımı

Google News, Google tarafından uygulanan ve haber sitelerinin anlık şekilde öne çıkmasında faydalı bir sistemdir. Çok sayıda siteyi alt alta görmenin mümkün olduğu bu platform, sunduğu kategoriler ve anlık çok okunan popüler sitelerle ilgi çekici bir hizmet veriyor. Yani bir açıdan öne çıkan konuların yer aldığı sitelere hızlı şekilde ulaşma şansınız da oluyor. Tabi haber sitelerinin listelenmesinde okunma sayısındaki artış gibi detayların önem kazandığını belirtmek gerekiyor.  Kısa sürede çok sayıda okuyucu tarafından tıklanan siteler, hızlı şekilde hit kazanabiliyor.

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır?

Haber siteleri için Google News başvuru süreci önemlidir. Çünkü başvurusu kabul edilen siteler liste sistemine dahil olabilmektedir.  News tarafından belirlenen site şartları doğrultusunda bir süre değerlendirmeye alınır ve kabul edilmesi halinde liste sisteminde başvuru yapan site yer alacaktır. Yani sadece haber sitenizin olması yeterli değildir.

Google News başvuru için önemli detaylara gelince, ilk önce sitenizin Google Search Console’a eklenmesi önemlidir. Bu işlemin yapılmasındaki amaç, site sahibi olduğunuzu sisteme kanıtlamanızdır. Bu tanımlama akabinde partnerdash.google.com sayfasına gidilerek kutucuklar içerisinden “News” olanı seçilir.

1.      Hangi sitelerin sahibiyseniz platformda alt alta sıralı şekilde görülecektir.

2.      Google News başvurusuiçin hangi siteyi değerlendirecekseniz o satıra odaklanmanız gerekir.

3.      Seçilen haber sitesinin sağ kısmında “Haber dizinine ekleme isteğinde bulunun” bölümü yer alır ve bu bölüme basıldığı zaman ekranda kutu görünür.

4.      Karşınıza çıkan form, Google yetkililerine gönderilecek olan bilgileri talep eder. Bu formun tamamının doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir.

5.      Bazı sorular kolay ve bilindik gelebilirken bazıları nadir görülen sorulardan olabilir. Örneğin haber siteniz hakkında bölümüne uzun cümleler yazılmamalıdır. Gereksiz şekilde zaman kaybetmemek için birkaç cümle yazarak bu bölümü tamamlayabilirsiniz. Site bilgileri bölümünde de şehir, ülke, dil gibi seçeneklerle devam edilir. Kaynak adı ile site isminin paralel olması önemlidir.

6.      Site içeriklerine gelince, yayın özellikleri ile ilgili bir bölümdür ve blog ya da basın bülteni gibi alanlar seçilebilir. Ancak bu kısmın seçimi şart olmayan bir bölümdür. Boş da bırakılabilir. Kategorilere önem vermek yeterli olacaktır.

7.      Haberler bölümüne dair bilgiler kısmında site kategorileri bildirilmektedir. Satırlardan ilki URL seçimi ile doldurulur ve sonra başlıklar seçeneklerinden kategori girişleri tamamlanır. Kategori birden fazla olabilir ve daha çok bölüm ekleme seçeneğine tıklanarak kutucuklar görülecektir.

8.      Doldurulan alanlar tamamlandıktan sonra bu form gönderilir ve incelemeye alınır.

9.      Genellikle bir gün civarında sonuçlar alınacaktır. İstisnai haller de olabilir.

10.  Sonuçların size gönderildiği mail, başlangıçta girerken kullanılan adrestir.

Google News Kayıt Kriterleri 

Google news publisher bölümünü de görebileceğiniz platformda kayıt kriterleri sitenizin uygunluğu doğrultusunda liste sistemi söz konusu olacaktır. Böyle bir şartlandırmanın olması, haber sisteminin bazı ayrıcalıklarını sağlama gibi amaçla bağdaştırılabilir.  Bu kapsamda Google New kriterleri şöyledir:

Uyumlu Web Tasarım 

Web tasarımınızın haber içerikleriyle bütünlük sağlaması önemlidir. Hazır haber sistemleri bu açıdan avantajlı olabilir. Örneğin Google News politikalarına uygun olarak tasarlanan “Wordpress Haber Teması” tercih edilebilir. Fakat bununla sınırlı kalmak da gerekmez. Birçok tema haber sitesiyle bütünleşen yapıdadır ve News’te kabul edilmektedir.

Künye ve İletişim

En önemli şartlardan biri künye ve iletişim sayfasının olmasıdır. Çünkü Google News, gerçek bir iletişim adresi olan, gerçekliği olan, okuyucunun doğrudan ulaşabileceği bir mail adresi olan siteleri ayrıştırmaktadır. Bu bilgilerin olması da yetmez, doğru bilgilerden oluşması gerekmektedir. Künye bölümü de en temel kriterlerden biridir. Çünkü künye olmazsa Google News siteyi ciddiye almamakta ve onay vermemektedir.

İmtiyaz sahibi, genel yayın yönetmeni, editörler, reklam sorumlusu, hukuk sorumlusunun bilgileri, yayın ilkeleri, abone olunan ajanslar, hosting şirketi gibi ayrıntılar künyede olmalıdır. Ajans ve hosting firmalarının logolarının olması artı sağlar.

Köşe Yazarları

Haber sitesinde köşe yazarları ve köşe yazıları olmalıdır. Site sağ kısmında sıralı olarak yazıların görüntülenmesi gerekir. Bu yazı içerikleri, haber sitesi değerlendirmesinde avantaj demektir. Yinelemek gerekirse gerçek kişi ve yazıların olması önemlidir. Çünkü detaylar Google yetkilileri tarafından incelenmektedir.

Güncel Haber

Gün içerisinde güncel ve yüksek okunurluğu olan haberlerin girişi, Google News kaydı şartları için önemli bir diğer maddedir. İçeriklerin ilgi çekici olması yanında özgünlüğü daha da önemlidir. Yani başka haber sitelerine paralel gidilse bile özgün içerikler olmalıdır. Ayrıca giriş sayısı da önemlidir. Başka sitelerden alınan haberlerle gün içinde 30 civarı giriş önerilir.  Özgünleştirme yapılırken, haber formatından çıkılmamasına dikkat edilmelidir.

Bilgi İçeriklerinin Önemi

Haber sitesi açtıysanız, sitenizin sınıflandırıldığı bölüm bilgi içeriğidir.   Bu nedenle sitenizde bilgi içeriklerine önem vermeniz gerekir. Kısa öz bilgiler, bilgilendirme yazıları Google News tarafından beğenilen formüllerdir.

 Abonelik Artıları

Google News kaydı için önemli artı ajans kaydıdır. Sitenizin bir gazete ya da haber derneğine üyeliğinin olması artı sağlar. Büyük haber ajanslarının alımlarını bu açıdan değerlendirebilirsiniz. Fark yaratmak için bu önemlidir.

Site Alt Üst Kısımlarının Düzeni

Haber sitesindeki en üst ve en alt kısımlarının düzeni önemlidir. Her iki bölümde de “Künye, İletişim, Hakkımızda” gibi temel bilgilendirici bölümlerin olması önemlidir. Ayrıca haber yazılımı hakkında isim ve sürüm detaylarını da paylaşmanız artı sağlar. Menü alt kısmında bu bilgilere yer verilmesi kabul olasılığını artıran küçük detaylardır. Bilgilendirme konusunda kısıtlama yapılmaması genel bir bakış açısı olarak düşünülebilir. Yani haber sitenizin tüm detaylarının kamuyla paylaşılması ayrıcalık kazandıran bir detaydır.

Yorum yapın