Google News Kayıt İçin Site Yaşının Önemi

 Yeni ve eski birçok haber sitesi vardır. Bu sitelerin bazıları alıntı haber yapmakta bazıları asıl haber sitesi özelliği taşımaktadır. Google News kayıtise hit çekmek için idealdir.

Site Yeniyse Neden Onay Zorlanır?

Google News, kendi sistemine dahil olmak isteyen haber sitelerini bazı şartlar öne sürerek kabul etmektedir.  Bu şartlar birçok kategoride ele alınabilir ancak sitenin ne zaman açıldığı en önemli kriterlerden biridir.  Yeni açılmış, henüz içerikleri düzenli olarak girilmeyen siteler, Google tarafından onay verilmeyecek kategoridedir.  Bunun nedeni de devamlılık istenmesidir. Yani siteye yazı içerikleri düzenli olarak bir süre girilmeli daha sonra başvuru yapılmalıdır. Örneğin bu süre 7-8 ay gibi düşünülebilir. Bu süre zarfında kemik bir okuyucu sayısı da oluşturulacaktır. Hit kazanma potansiyeliniz de bu sürede artar ve devamlı içerikleri artırarak giriş yaparsınız.

Kendiniz veya firmanız için bir internet sitesi açıldığı zaman hemen Google ilk sayfasında görünmeyeceği gibi “News” listesinde de görünmesi pek muhtemel değildir.   Hem düzenli içerik girişi hem de bu içeriklerin dikkat çeken, özgün, H1-H2 başlık kurallarına uygun olması gerekir.  SEO açısından düzgün içerikler siteye koyulmalıdır.


Site Eskiyse Kesin Onay Alır mı?

Sitenin yeni olmasına bağlı onayın zorlaşması, eski sitelerin onayını garanti etmemektedir. Çünkü Google News için sadece süre değil, sitedeki diğer bölümler de kayıt şartı doğrultusunda incelenir. Bir siteye uzun süre düzenli ve kurallara uygun içerik girilse bile,  bazı şartlara uygun değilse, mesela zararlı yazılım gibi durumlar varsa onay verilmeyecektir. Ayrıca Google News, künye bilgileri, iletişim ve adres, telefon numarası gibi ayrıntılara önem vermektedir. Bu bilgilerin doğru ve açık biçimde paylaşılıyor olması gerekir. Yani bir site eski diye kesin onay alacağınızı düşünmemeniz gerekir. Diğer etkenlerle bütün olarak değerlendirme yapılır. Ancak yeni sitelerde bir süre düzgün içerik girişi başlangıç şartı gibidir.

Onay Süresi Ne Kadar?

Google News site onay süresigenellikle 3 haftaya kadar devam edebilir.  Bazı hallerde daha erken ve daha geç de olabilir.  Google, haber sitesinin sürekliliğinden emin değilse süreyi uzatacaktır.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?