Google Chorme Okuma Modu Nasıl Kullanılır?

0

Google Chrome, en fazla tercih edilen internet tarayıcıları arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Kullanım konusunda sunduğu performans, kolaylık ve ekstra özellikler sebebiyle en fazla tercih edilenler arasında bulunmaktadır. Sunmuş olduğu ekstra özellikler ile birlikte kullanıcıların işlemlerinde kolaylık sağlarken, birçok açıdan da verimi artırmaktadır.

Sunmuş olduğu özellikler her zaman kullanıcı odaklı olmaktadır. Kullanıcıların işlemleri esnasında ihtiyaç duydukları veya duyabilecekleri tüm hizmetleri içerisinde barındırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda geliştirilen yeni özelliklerle de kullanıcılar bu ihtiyaçları giderilmektedir. Sunulan bu yeni özelliklerin içerisinde okuma modu olarak adlandırılan, birçok kullanıcının da isminden dolayı anlayabileceği bir özellik yer almaktadır. Böyle bir özelliğin varlığından yeni haberdar olan kullanıcılar ise Google Chrome okuma modu nasıl kullanılır konu ile ilgili araştırmalar yapmaktadır.

google chorme okuma modu nasıl kullanılır

Okuma Modu Nedir?

Okuma modu, isminden de anlaşılacağı üzere tarayıcı içerisindeki metin içeriklerinin daha kolay bir biçimde okunabilmesine yönelik uygun ortam ve şartların düzenlenmesi ve değiştirilmesidir. Okunmak istenen metin içeriği daha ön plana çıkarak, gözü yoran diğer görseller ve ögeler arka plana atılmaktadır. Bu sayede okuyucunun okuma esnasında yaşadığı göz yorgunları giderilmekte, ilgi dışı olan ögeler devre dışı bırakılmaktadır. Bu özellik, kısa süreli kullanımların aksine uzun süreli kullanımlar, yani uzun metin içerikleri okunması esnasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Google Chrome Okuma Modu Nasıl Kullanılır?

Okuma modu olarak nitelendirilen özellik birçok mobil cihazda bulunmaktadır. Bu özellik yardımıyla telefonun ekran ışığında değişim yapılmak ve gözü yorması engellenmektedir. Fakat Google Chrome tarayıcı içerisinde yer alan okuma modu özelliği bundan biraz daha farklıdır. Ekran ışığı sebebiyle gözün yorulmasını değil de gereksiz ögelerle gözün yorulmasını engellemektedir. Bu sebeple mobil cihazlarda sistem içerisinde yer alan okuma moduyla ayrışmaktadır. Ve Google Chrome mobil uygulaması üzerinden çalışmamaktadır.

Aşağıda belirtilen adımları uygulayarak bilgisayarınızda Google Chrome internet tarayıcısı üzerinden okuma modunu aktif edebilirsiniz.

  • Güncel Google Chrome internet tarayıcısını açınız.
  • Tarayıcınız adres satırına “chrome://flags/#enable-reader-mode” bu ifadeyi kopyalayarak yapıştırınız. Yalnızca tırnak işaretleri içerisindeki kısmı kullanınız.
  • Ardından “Experiments” olarak adlandırılan bir sayfa açılacaktır.
  • Buradan sarı biçimde işaretlenmiş “Enable Reader Mode” seçeneğini bulunuz.
  • Yan tarafında bulunan “Default” seçeneğine tıklayınız. Ve seçeneğini “Enable” olarak değiştiriniz.
  • İşlemin hemen ardından altta açılan “Relaunch” butonuna tıklayarak, tarayıcınızı yeniden başlatınız. (Yeniden başlatma işlemi sonrasında açık olan tüm sekmeleriniz tekrar açılacaktır.)
  • İşlemin ardından okuma modu ile görüntülemek istediğiniz sayfayı açınız.
  • Adres satırının sağ üst köşesinde yer alan kitap simgesine tıklayınız.

Belirtilen adımların uygulanmasından sonra görüntülenen sayfa içerisindeki tüm görsel ögeler kaldırılacaktır. Yalnızca metin içerikleri görüntülenecektir. Bunun ardından okuma modu ile görüntülenmek istenen her sayfa için adres satırında bulunan kitap simgesine tıklamak yeterli olacaktır. Okuma işlemi tamamlandıktan sonra “Experiments” sayfasında bulunan “Enable Reader Mode” seçeneğini tekrar “Default” haline getirmeniz durumunda ise okuma modu özelliği devre dışı bırakılacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.