Google Arama Sonuçlarını Yeni Sekmede Açma Nasıl Yapılır?

0

Bilgisayar kullanımlarını şüphesiz ki en anlamlı hala getiren şey internettir. İnternet olmadan bilgisayarın pekte bir anlamı yok gibi gözükmektedir. İnternet kullanımlarını ise keyifli ve kolay hale getiren birçok öge bulunmaktadır. Bunların başında Google arama motoru yer almaktadır.

Google arama motoru, yalnızca bir arama motoru görevini üstlenmemektedir. Birçok bakımdan kendisini geliştirmiş, bünyesine yeni özellikler ilave etmiştir. Bu özellikler ile birlikte giderek büyümüş ve kullanıcı sayısını zirveye taşımıştır. Arama motoru kullanımları esnasında ilk akla gelen platform olmuştur. Böylesi büyük kullanıcı kitlesine sahip platform, sunmuş olduğu özellikleri sürekli olarak geliştirmekte, yenilikler kazandırmaktadır. Arama işlemleri esnasında birden fazla siteye göz atma ihtiyacı hisseden kullanıcılar için de bir özellik geliştirmiştir. Bu özellik Google arama sonuçlarını yeni sekmede açma ismiyle bilinmektedir.

google arama sonuçlarını yeni sekmede açma

Google Arama Sonuçlarını Yeni Sekmede Açma Nedir?

Tüm internet kullanıcılarının bildiği üzere yeni sekmede açma işlemi, arama sonuçları listesinde görüntülenen sitelerin yeni bir bölümde açılmasıdır. Bu işlem sayesinde bulunulan sayfa değişmeyecek, açılacak olan sayfa yan kısımda yer alan yeni bir bölümde görüntülenecektir. Bu işlem için arama sonuçlarına sağ tıklayarak “bağlantıyı yeni sekmede aç” seçeneğine tıklamak gerekmektedir. Fakat birden fazla siteye göz atmak isteyen kullanıcılar her seferinde bu seçeneğe tıklamak yerine, ilgili arama sonucuna tek tık yaparak yeni bir sekmede açılmasını istemektedir.

Google Arama Sonuçlarını Yeni Sekmede Açma Nasıl Yapılır?

Bilinen yeni sekmede açma işlemi sağ tık menüsü üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yapılacak bu işlem ile birlikte yalnızca tek tık ile yeni sekmede açma eylemi gerçekleştirilebilecektir. Bunun için uygulanması gerekenler şu şekildedir:

  • İnternet tarayıcınız üzerinden google.com.tr adresine giriniz.
  • Sağ alt kısımda yer alan “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından açılan menü üzerinden “Arama Ayarları” seçeneğine tıklayınız.
  • Sonuçların açılacağı pencere isimli bölümü bulunuz. Burada yer alan ”Seçilen her sonucu yeni bir tarayıcı penceresinde aç” seçeneğini işaretleyiniz.
  • Sayfayı aşağıya çekiniz ve “Kaydet” butonuna tıklayınız.
  • Üst kısımda açılan bilgilendirme bölümünde “Tamam” butonuna tıklayınız.
  • Sayfa otomatik olarak Google arama motoruna yönlendirecektir. Buradan dilediğiniz aramayı yaparak işlemin kontrolünü sağlayınız.

Belirtilen işlem yoğun internet kullanımları esnasında yapılan araştırmalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun dışında kısa süreli kullanımlar esnasında oluşturabileceği rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak, işleminiz tamamlandıktan sonra yine aynı adımları kullanarak devre dışı bırakınız.

Yoğun internet kullanımlarını kolaylaştırmak için tavsiye edilebilecek bir diğer özellik ise arama sonuçlarının bulunduğu sayfada kaç adet sonucun yer alacağıdır. Google arama sonuçlarını yeni sekmede açma işlemi için girmiş olduğunuz “Arama Ayarları” menüsünde yer alan “Sayfa başına sonuç sayısı” seçeneğini kullanarak dilediğiniz sayıyı belirleyebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.