facebook arkadaş önerisi kapatma

Facebook Arkadaş Önerisi Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook arkadaş önerisi kapatma, sürekli olarak bildirim ile önerilen arkadaşlardan kurtulmak adına son derece önemli bir özelliktir. Facebook bilindiği üzere son yıllarda yeni sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, eski günlerindeki yoğunluğunu kaybetmiştir. Yeniden platformu hareketlendirmek adına da sürekli olarak strateji geliştirmekte ve kullanıcıları platforma geçmeyi hedeflemektedir. Platformun bilindiği üzere en fazla tercih edilme sebebi, sohbet ile yeni arkadaşlıklar kazanmaktadır. Facebook da bu doğrultuda özellikler geliştirmektedir. Kullanıcıların odak noktası olabileceği düşüncesiyle sürekli olarak karşı cinsten arkadaş önerileri sunmaktadır. Sunulan önerilen sıklıkla iletişim kurulabileceği düşünülen nitelikte insanlar olmaktadır. Bu bağlamda kullanıcılar sohbete teşvik edilmektedir. Neredeyse her gün bir bildirim ile sunulan yeni arkadaş önerileri kullanıcıları oldukça rahatsız etmektedir. Bu doğrultuda bakıldığında birçok kullanıcı Facebook hesabını kapatmaktadır. Bunun dışında kalan kullanıcıların birçoğu ise Facebook arkadaş önerisi kapatma işleminin nasıl yapılabileceğine yönelik araştırmalar yapmaktadır.

facebook arkadaş önerisi kapatma

Facebook Arkadaş Önerisi Kapatma – İnternet Sitesi için

Facebook, kullanıcıların ağırlıklı olarak sohbet kısmını kullanmasını tercih etmektedir. Sohbet sayesinde kullanıcılar sürekli olarak platformu kullanmakta ve buna bağlı olarak da platformun diğer özelliklerine olan merak ve ilgi artmaktadır. Kullanıcıları sohbet gerçekleştirmek için platformda tutma çabalarının stratejik unsuru da yeni arkadaşlıklar gerçekleştirmektir. Bu sebeple sürekli olarak kullanıcılara arkadaş önerisi yapılmaktadır. Bu durum, platformun işine yarasa da bazı kullanıcıları rahatsız etmektedir. Facebook arkadaş önerisi kapatma işlemi bilgisayar üzerinden kullanım gerçekleştiren kullanıcılar için şu şekilde gerçekleştirilebilmektedir:

 • Öncelikle Facebook internet sitesine giriniz.
 • Hesabınıza giriş yapınız.
 • Sağ üst köşede yer alan ve ek seçenekler sunan “Hesap” butonuna tıklayınız.
 • Açılan menü içerisinden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından açılan ek menü içerisinden “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan “Ayarlar” sayfasının sol kısmında yer alan seçenekler arasından “Bildirimler” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan “Bildirim Ayarları” sayfasında yer alan “Tanıyor Olabileceğin Kişiler” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından açılacak olan seçenekler içerisinden “Facebook’ta Bildirimlere İzin Ver” seçeneğini pasif duruma getiriniz.

Tüm yapmanız gereken bu kadardır. Bu işlemin ardından Facebook kullandığınız herhangi bir cihaza ve mail adresine arkadaş önerisi için bildirim gitmeyecektir.

facebook arkadaş önerisi kapatma nasıl yapılır

Facebook Arkadaş Önerisi Kapatma – Mobil Uygulama için

Facebook arkadaş önerisi kapatma işlemi mobil uygulama üzerinden kullanım gerçekleştiren kullanıcılar için şu şekilde gerçekleşebilmektedir.

 • Güncel sürüme sahip Facebook mobil uygulamasını açınız.
 • Hesabınıza giriş yapınız.
 • Sağ üst kısımdaki üç çizgi simgesine tıklayarak menüyü açınız.
 • Menünün en alt kısmında yer alan “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından açılan ek seçenekler içerisinden “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Sayfayı aşağıda doğru çekiniz ve “Bildirimler” bölümünü bulunuz.
 • Bildirimler menüsü içerisinde yer alan “Bildirim Ayarları” seçeneğine tıklayınız.
 • Hangi Bildirimleri Alacaksın” isimli sayfada yer alan “Tanıyor Olabileceğin Kişiler” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından açılacak olan seçenekler içerisinden “Facebook’ta Bildirimlere İzin Ver” seçeneğini pasif duruma getiriniz.

Facebook arkadaş önerisi kapatma konusunda mobil uygulama üzerinden yapmanız gereken tüm işlemler bu kadardır. Bu işlemin ardından Facebook kullandığınız herhangi bir cihaza ve mail adresine arkadaş önerisi için bildirim gitmeyecektir. Facebook tarafından arkadaş önerisi sunulmayan kullanıcılar ise istemeleri durumunda aynı adımları uygulayarak “Facebook’ta Bildirimlere İzin Ver” seçeneğini aktif konuma getirebilirler. Böylelikle yeni arkadaşlar edinme, sohbet sürdürme açısından kolaylık sağlarlar.

Facebook Arkadaş Önerisi Karşılıklı Mı?

Facebook arkadaş önerisi, kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı bir durum olarak dikkat çekmektedir. Sürekli olarak yeni bir arkadaş önerisiyle karşılaşan kullanıcıların ise merak ettiği bir konu bulunmaktadır. Sunulan arkadaş önerisi karşılıklı olarak mı gerçekleşmektedir? Facebook arkadaş önerisi konusunda kullanılan algoritma tam olarak bilinmemektedir. Fakat kullanıcıların gerçekleştirdiği kullanımlara yönelik olarak öneriler yapıldığı bilinmektedir. Tüm dijital ortamlarda yapılan öneriler her zaman kullanıcının ilgisini çekebilecek nitelikte tercih edilmektedir. Facebook’un da aynı stratejiyi takip ederek arkadaş önerisi yaptığı tahmin edilmektedir. Gerçekleşen önerilere bakıldığında kullanıcının ilgisini çekebilecek kişilerin tercih edildiği dikkat çekmektedir. Öncelikli olarak karşı cinsten bir kullanıcı tercih edilmektedir. Ardından ise ortak bir şehir, memleket, okul veya çalışma alanı olan kullanıcılar tercih edilmektedir. Bu vasıtayla arkadaş olma ve sohbet gerçekleştirme ihtimali artmaktadır. Fakat öneriler karşılıklı olarak gerçekleşmemektedir. Size önerilen bir kişiye de siz önerilmemektesiniz. O kişinin kullanımına bağlı olarak, ilgisini çekebilecek kişiler önerilmektedir.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?