eski domain alırken nelere dikkat edilmeli

Eski Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir web sitesinin en fazla göze çarpan şeyi hiç şüphesiz ismidir. Alan adı güzelse veya anahtar kelime ise bu web sitenin diğer siteler arasında öne çıkma olasılığı normal bir isme sahip siteden daha fazladır. Bunları dikkate alarak bu yazımda domain alırken veya eski domain alırken nelere dikkat edilmeli gibi birçok kişinin bilgi edinmek istediği bir konuya açıklık getirmek istiyorum.

Yaklaşık on yıldan fazladır ben bu site işleri ile ilgili öyle veya böyle içinde yer alıyorum. Bu süre zarfında yüzlerce domain alışverişim olmuştur. Sattığım alan adları olduğu gibi site kurduğum domainlerim de oldu. Yine projelendiremediğim ve bitiş süresi sonunda silinen domainlerim de oldu. Bunları niye anlatıyorsun diyenleriniz olabilir ama biraz da sizler için yani bu yazıyı okuyanlar için yazıyorum. Çünkü benim yaptığım yanlışları veya yaptığım yanlışlar sonucunda edindiğim tecrübeler ışığında öğrendiğim bilgileri alan adı alacak olanlara anlatmak istiyorum.

eski domain alırken nelere dikkat edilmeli

İster yeni alan adı alın ister eski alan adı alın hiç fark etmez alan adının seçimi çok çok önemlidir. Dünyadaki en büyük arama motoru Google olduğu için alan adı almadan önce alacağınız alan adının bu arama motoru tarafından nasıl göründüğüne bakın. Alacağınız alan adının adsenseden banlı olup olmadığına bakın. Sonra Google güvenli taramaya girerek alacağınız alan adının nasıl göründüğünü kontrol edin.

Ben beğendiğim bir alan adını bulduğum zaman ilk olarak Google adsenseden banlı olup olmadığını kontrol ederim. Bunu yapmak için adsense checker sitesine giriş yapıyorum. Siteye giriş yaptıktan sonra arama kısmına alacağım alan adını yazıp kontrol ediyorum. Oldukça güzel sonuçlar verdiğimi düşünüyorum. Sizlere de bu siteyi kesinlikle tavsiye ederim. Almak istediğim domain adsense kontrolünden geçtikten sonra Google güvenli tarama – Google şeffaflık raporu adlı sayfaya giriyorum ve sol üst tarafta site durumu bağlantısını tıklıyorum. Açılan sayfada alan adını girerek durumuna bakıyorum. Eğer alt tarafta yeşil olarak görünüyorsa bu alan adını gönül rahatlığı ile alıyorum. Eğer kırmızı olarak görünüyorsa kesinlikle ama kesinlikle bu alan adını almıyorum. Bunun sebebi ise burada kontrol etmediğim birkaç alan adında adsense bana bir türlü onar vermemesidir.

Bunlara ek olarak domain için en önemli kriterlerden biri de spam skorunun düşük olmasıdır. Çünkü spam skoru yüksek domine kurduğunuz sitelere insanlar tanıtım yazısı veya footer link almaktan çekinecektir. Alan adı için bir diğer kriter de PA ve DA değerleridir. Bu değerlerin yüksek olması kalitesinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bütün bunları kontrol etmek içinse DA PA Checker adlı siteyi kullanıyorum.

Alacağınız alan adını verdiğim bütün sitelerde kontrol ettiniz ve oldukça da güzel sonuçlar aldınız. Peki bitti mi? Tabi ki hayır. Alacağınız alan adının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından engellenip engellenmediğini de kontrol etmelisiniz. Bunun için site bilgileri sorgu sayfasına girip sitenizi kontrol etmelisiniz.

alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Son olarak bu yazıyı yazmadan önce bu konularla alakalı başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Takıldığım bir forum sitesinde bugün düşen domainler adında bir konu açılmıştı. Konuya girdiğimde alt tarafta bana çok güzel görünen ve projelendirmek istediğim bir alan adı gördüm. Ben bu alan adı için yukarıda bahsettiğim bütün kontrolleri yaptım ve herhangi bir bir sorun görmedim. O günün akşamında ben o çok beğendiğim alan adını satın aldım. Ertesi gün aklıma nasıl geldi bilmiyorum ama bu projelendirmek istediğim alan adının sözcüklerinin marka tescili olup olmadığını merak ettim ve Türk Patent Çevrimiçi Araştırma Uygulaması sitesine girip kontrol ettim. Kontrol ettiğimde bu kelimelerden bir patent olduğunu gördüm. Bu konularda başımın ağrımasını istemediğim için alan adını aldığım firma ile ticket vasıtası ile domainin hesabımdan silinmesini talep ettim. Gün içerisinde o çok sevdiğim alan adını hesabımdan sildirdim.

Yani anlayacağınız eski veya yeni hiç fark etmez alan adı alırken çok sıkı kontrollerden geçirmelisiniz. Eğer temiz bir domain almak istiyorsanız yukarıda verdiğim siteleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Web Portalım sitesi olarak domain alırken nelere dikkat edilmeli, domain alırken nelere dikkat etmeliyiz, alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler, alan adı alırken nelere dikkat edilmeli gibi yapılan aramalara cevap niteliğinde olan bu yazımın size faydalı olmasını temenni ediyorum.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?