Dana Yanağı Parmentier Tarifi

0

 Dana Yanağı Parmentier Tarifi ilk olarak Zuhal Topal ile Sofrada programında görülen ardından da Türk hanımların en çok sevdiği tarif haline gelen bir yemek çeşididir. Bu tarifi programdan net olarak alamadıysanız üzülmenize gerek yok. Şimdi sizler için; tarife ait malzemeleri ve yapılış şeklini paylaşıyoruz. Zuhal Topal ile Sofrada Dana Yanağı Parmentier Tarifi özellikle Ramazan sofralarınızda vazgeçilmez bir seçenek olarak karşınıza çıkacak. Eğer çok değer verdiğiniz bir misafiri ağırlıyorsanız bu yemeği hemen yapabilirsiniz. Herhangi bir tarif düşünmenize gerek yok…

Dana Yanağı Parmentier Tarifi için Kullanılması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Aşağıda Dana Yanağı Parmentier malzemeleri hakkında bilgi alabilir ve önce bu malzemeleri hazırlayıp sonra yapış aşamasına geçebilirsiniz.

dana yanağı parmentier tarifi

  •          Yemeğin ana malzemesini elde etmek için sizlere 3 farklı seçenek sunulmaktadır. İlk seçeneğiniz; 1.5 kilo kadar Pöç almanızdır. Eğer Pöç almayı tercih etmezseniz ikinci seçenek olarak; 1 kilo kadar dana kuşbaşı yeterli olacaktır. Bu seçeneği de beğenmemeniz halinde üzülmenize gerek yok. Sizler için üçüncü seçeneğimiz ise; 1 kilo kadar Antrikot Kuşbaşı olmaktadır. Bu 3 et türünden birini tercih ederek satın alabilirsiniz.
  •          Bu yemek için sadece 1 orta boy soğan yeterli olacaktır. Fazla soğan kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü tat vermesi amacıyla sarımsak da kullanacağız. İsteğinize göre sarımsağı 7 ya da 8 diş kullanabilirsiniz.
  •          Tuz, karabiber ve Defne Yaprağı bu yemek için en büyük lezzet vericiler olacaktır.
  •          1 yemek kaşığı kadar da tereyağına ihtiyacınız olacaktır.

Püresi için Gerekli Malzemeler

  •         5 adet patates püre için yeterlidir.
  •          1 paket krema ile Tuz hazırlamanız gerekmektedir.

Dana Yanağı Parmentier Tarifinin Yapılışı

İlk olarak düdüklü tencerenizi hazırlamanız gerekiyor. Tercih ettiğiniz etinizi düdüklüye koyduktan sonra; 1 adet orta boy soğanı da 4-5 büyük dilime ayırarak yanına koyunuz. Tabi ki muhteşem kokuyu verecek olan Defne Yaprağını da düdüklüye ekleyiniz. Düdüklüye suyu göz kararı olarak malzemelerin üzerinde olacak şekilde ekleyerek 45 dakika pişirmelisiniz.

Sıra geldi; Dana Yanağı Parmentier Tarifinin patates püresini hazırlamaya… Patates püresini hazırlamak için 5 patatesi soyarak haşlamaya bırakın. Haşlama işlemi tamamlanınca bir kaba alarak içerisine krema ve tuzu ekleyerek iyice harmanlayın. Unutmayın; yemeğin en güzel yanı patates püresi olacak…

Düdüklüdeki etleriniz piştiyse artık etlerinizi bir tavaya alarak didiklemeye başlayabilirsiniz. Sonrasında tavanın içerisine ete tat verecek olan karabiber ve tuzu da ekleyerek 1 kaşık tereyağı ile beraber kavurmaya başlayın.

Sonrasında Fırına atmak için gerekli kabınızı hazırlayarak etinizi buraya aktarın. Hazırladığınız patates püresini ise; muhteşem bir sunum için krema torbasına koyun. Değişik şekiller vererek etlerin üzerini kremalı patates püresiyle süsleyin. Bu arada fırınınızı 200 dereceye ayarlamayı unutmayın. Fırınınız ısındıktan sonra hazırladığınız yemeği fırına atın. Patates pürelerinin üzeri kızarmaya başlayınca; fırından çıkarın ve sofranıza servis edebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.