bilgisayardan silinmeyen dosyalar nasıl silinir

Bilgisayardan Silinmeyen Dosyalar Nasıl Silinir?

Bilgisayar kullanımını zorlaştıran bir sürü hata bulunmaktadır. Kullanıcılar basit olarak görünse bile bu hatalarla karşılaştığı zaman oldukça rahatsız olmaktadır. Karşılaşılan hataların bazıları basit yöntemlerle düzeltilebilmesine rağmen bazıları çok yoğun işlemler sonucunda dahi düzeltilememektedir.

Yaşanan hatalara yönelik birçok düzeltici program bulunmaktadır. Bu programlar bilgisayarın normal işlem durumunun haricinde yaşanan hataları tespit ederek gidermektedir. Giderilen hataların birçoğu kullanıcı tarafından henüz fark edilmese bile bilgisayarın performansı açısından büyük önem taşımaktadır. Fark edilen hatalar ise o anlık kullanımı oldukça zorlaştırmaktadır. Kullanıcıların sıklıkla rastladığı hatalar arasında bazı dosyaların silinmemesi gelmektedir. Böyle durumlarda kullanıcılar çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bilgisayardan silinmeyen dosyalar nasıl silinir konusunda başarılı sonuç veren yöntemleri uygulamayı tercih etmektedir.

bilgisayardan silinmeyen dosyalar nasıl silinir

Winrar Nedir?

Winrar, genellikle yüksek depolama boyutuna sahip klasörlerin, dosyaların ve verilerin sıkıştırılarak daha düşük depolama boyutuna getirildiği bir programdır. Bu program ile sıkıştırılan ögeler rar dosya uzantısı biçimiyle kaydedilmektedir. Bu işlem ögelerin boyutunu küçültmenin yanı sıra kategorize ederek karışıklıkları gidermek, daha basit bir şekilde göndermek gibi bir amaçlarla da kullanılmaktadır.

Bilgisayardan Silinmeyen Dosyalar Nasıl Silinir?

Silme işlemi esnasında sorun yaratan ögelere yönelik birçok program hizmet vermektedir. Bu programlar aracılığıyla silme işlemi esnasında ortaya çıkan sorun tespit edilir ve öge silinir. Fakat birçok kullanıcı bu işlem için ekstra bir program yüklemeyerek zaman harcamayı tercih etmez. Bu sebeple birçok bilgisayarda hâlihazırda yüklü bulunan Winrar isimli programı kullanır. Winrar programı ile silme işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

  • Silmek istediğiniz ve yaşanan bir sorun sebebiyle silemediğiniz ögeye sağ tık yapınız.
  • Açılan seçenekler içerisinden Winrar > Arşive Ekle seçeneğine tıklayınız.
  • Seçmiş olduğunuz ögenin arşivlenmesi için ek seçenekler açılacaktır. Açılan arşivleme seçenekleri içerisinden “Arşivleme sonrasında dosyaları sil” seçeneğini işaretleyiniz. Ardından “Tamam butonuna tıklayınız.
  • Bu işlemin ardından silmek istediğiniz ögenin asıl dosyası silinecektir. Bunun yerine sıkıştırılmış Winrar dosyası oluşturulacaktır. Oluşturulan yeni dosyayı da silerek silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Anlatılan yöntem uygulanması en basit yöntemlerden biridir. Bu yöntem sonrasında birçok öge başarılı bir şekilde silinebilmektedir. Uygulanan bu yöntem sonrasında da silme işlemi başarısız sonuçlanırsa, ek programlar kullanarak silme işlemini gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Yazı hakkındaki yorumun nedir?