Bilgisayarda SSD Disk Kontrolü Nasıl Yapılır?

0

Hayatın çok hızlı bir akış içerisinde olduğu dönemlerden birinde yaşıyoruz. Hız neredeyse hayatımızın her alanında vazgeçilmez bir unsur olarak görülüyor. Hayatın her anını dolu dolu yaşayabilmek, günün belli bölümlerinde ekstra zamanlar yaratabilmek için oldukça önemli olan hız kavramı bize oldukça fazla fayda sağlıyor.

Her insan hız kavramını hayatına entegre etmiş bir biçimde yaşamaktadır. Birçok konu içerisinde daha hızlı işlem yapabilme, daha hızlı uygulayabilme imkânını tercih etmektedir. Bu işlemlerin uygulandığı en önemli alan ise şüphesiz ki teknolojik cihazlardır. İşlemlerin hızlı gerçekleşmesi için hızlı ve performanslı cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaç duyulan bu hızı daha da artırmak için şüphesiz ki birçok araç bulunmaktadır. Bunların başında ise bilgisayarlarda kullanılan SSD Diskler gelmektedir.

bilgisayarda ssd disk kontrolü

SSD Disk Nedir?

SSD Disk, depolama işlemleri için tercih edilen diğer disklerden çok daha hızlı işlem yapabilme özelliğine sahip olan bir disk biçimidir. Diğer disklere oranla daha hızlı çalışır. Bu sayede daha fazla işlemi aynı anda yapabilir. Sistem üzerinde yapılan tüm veri transferi işlemlerini hızlandırır, tüm uygulama ve programları daha hızlı bir biçimde başlatır. En önemlisi ise bilgisayarın açılması süresini oldukça hızlandırır. Kısaca ifade etmek gerekirse, bilgisayar kullanıcısına yaptığı işlemler esnasında hız ve zaman kazandırır.

Bilgisayarda SSD Disk Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük korkulu rüyası işini dürüst bir biçimde yapmayan bilgisayar tamircileri olmuştur. Herhangi bir sebepten dolayı tamirciye teslim edilen bilgisayarın daha sonra eksiksiz bir biçimde geri gelmesi her kullanıcının temennisidir. Fakat bazı tamirciler bilgisayar konusunda pekte bilgisi olmadığını hissettiği kişileri dolandırma yolunu tercih etmektedir. Bu durum doğrultusunda kullanıcıların merak konusu acaba bilgisayarın parçalarından biri eksildi mi veya değişti mi şeklinde olmaktadır.

Bilgisayarın en fazla işe yarayan ve en kolay değiştirilebilecek ögelerinden biri olan SSD Diskler de bu durum sonucunda merak edilen bir husus olmaktadır. Tamire veya başka bir yere teslim edilen bilgisayarın içerindeki SSD Diskin değiştirilip değiştirilmediği konusunu merak eden kullanıcıların izlemesi gereken adımlar şunlardır:

  • Öncelikle masaüstü ekranınızda veya başlat menüsü içerisinde yer alan “Bilgisayar” klasörüne sağ tıklayınız. Ve “Yönet” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan Bilgisayar Yönetimi penceresinin sol menüsünden “Aygıt Yöneticisi” seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından “Disk sürücüleri” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan seçenekler bilgisayarına takılı biçimde bulunan sabit diskleri gösterecektir.

Görüntülenen disk isimlerinden sizin SSD diskiniz olup olmadığını anlayamıyorsanız, ismi Google üzerinden aratarak kontrol edebilirsiniz. Bu işlem sonucunda da herhangi bir şüpheniz bulunuyorsa, bilgisayarınızın yanında teslim edilen belgeler içerisinden SSD diskinizin marka ve modelini kontrol edebilirsiniz.

İçerisinde bir SSD disk bulunuyor olması sizi yanıltmasın, farklı bir model SSD disk eklenmiş olabilir. Aynı depolama boyutuna sahip olsa bile, aktarım hızı farklılık gösterebileceği için daha düşük özellikte bir SSD disk eklenme ihtimali de bulunmaktadır. Tüm bu ihtimalleri göz önüne alarak işleminizi gerçekleştiriniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.