Beko Nerenin, Beko Nerenin Malı?

 Biraz araştırınca insanların beko nerenin, beko nerenin malı gibi internet ortamında cevap bulmak için bu ve bunlara benzer aramalar yaptığını öğrendim. Bu aramaları bir nevi cevaplayabilmek adına Beko menşei hakkında biraz araştırma yaptım ve edindiğim bilgileri bu başlık altında paylaşmaya karar verdim. 

Her ülkenin olduğu gibi Türkiye’nin de ihracat başarısını göseren bir çok markası vardır. Bu markalardan biri de hiç şüphesiz Beko markasıdır. Beko, Koç Holding çatısı altında faaliyet gösteren dünya çapında bir ünü olan beyaz eşya ve elektronik markasıdır. Aşağıya tablo halinde Beko ile ilgili bilgileri derlediğim bilgileri paylaşıyorum. 

beko nerenin malı

  • Sahibi : Arçelik
  • Kurucusu : Vehbi Koç
  • Ülke : Türkiye 
  • Kuruluş : 1955, Sütlüce, İstanbul
  • Çalışan Sayısı : 15.000

Ülkemizin daha yeni yeni sanayileşmeye başladığı 1950’li yıllarda, Vehbi Koç, Türkiye’ye döviz kazandırmak için bir ürün arayışına girmişti. O zamanın ülke koşşarı çerçevesinde, bir salça ve konserve fabrikası yatırımı için alanında tecrübe sahibi olan Bejerano firması ile ortaklık kurdu. Şirketin ismi iki ortağın ilk iki harflerinin birleşmesiyle Beko olarak ortaya çıktı. Ancak o zamanın koşulları içerisinde şirket faaliyete geçemedi. 

 O yıllarda, General Elektrik ampullerinin satış ve bayiliğini kurma fırsatı ortaya çıkınca, konserve şirketi olarak kurulan firmanın ismi Beko Ticaret A.Ş olarak değiştirildi. 1983 yılından itibaren edindiği birikim ile Beko markası altında Türkiye beyaz eşya sektöründe faaliyet göstermeye başladı. Şirket 1990’lı yıllardan itibaren yurt dışı faaliyetlerine başladı ve Beko markası ihracat markası olarak belirlendi. 

2000 yılına gelindiğinde ise Beko, Beko Ticaret A.Ş çatısı altından çıkarak, Arçelik markası ile birlikte Arçelik A.Ş çatısı altına girdi. Beko yurt dışına kendi markasıyla satış yapan ilk marka olma özelliğini taşımaktadır. Bugün dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca insanı markası ile tanıştırdı ve ülkemizin gurur kaynaklarından biri oldu. 

Not : Beko markası spora oldukça önem veren bir markadır. Birçok basketbol organizasyonuna sponsor olan bir markadır. 

Değerli Web Portalım okuyucuları, beko nerenin, beko nerenin malı, beko nerenin markası, arçelik beko nerenin malı, beko hangi ülkenin ürünü, beko nerenin firması, beko nerenin malıdır, beko nerenin markasıdır gibi internet ortamında en çok aratılan beko nerenin malı ile ilgili sorulara bilgim dahilinde ve dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Yine de bu yazım sorularınıza cevap olamadıysa arama motorlarına sorularınıza cevap olabilecek anahtar kelimelerinizi girip arama yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yazı hakkındaki yorumun nedir?