el ve ayak bakımı nasıl yapılmalıdır

Ayak ve El Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 Kadın olsun erkek olsun hepimiz en güzel halimizle görünmek isteriz. Bu yüzden çeşitli bakımlar yaptırırız yüzümüze ve vücudumuza. Kimimiz bu bakımlar için çeşitli güzellik merkezlerini tercih ederken kimimizde aldığımız bakım ürünleriyle evimizde bakım yaparız ya da daha doğal şeylerle bakım ürünlerimizi hazırlarız. Yüzümüze yaptığımız bakımların yanı sıra bizim yüzümüzün bakımı kadar önemsediğimiz bir bakım daha vardır. Bu ise el ve ayak bakımıdır. Biz kadınlar olarak el ve ayak bakımına da en az yüz bakımı kadar önemser ve dikkat ederiz peki el ve ayak bakımı nasıl olmalıdır ve evde yapılabilir mi?

El Ve Ayak İçin Bakım Önerileri

El ve ayak bakımı sadece nemlendirme veya çeşitli kremler sürmek anlamına gelmez. Nasıl yüz bakımı için uyguladığımız günlük bakımımız var ise bunu el ve ayaklarımız içinde uygulamalıyız. Bu bakımı yaparken sağlıklı ve hijyenik olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü yapacağımız basit işlemler doğru uygulanmadığı zaman cildimizde enfeksiyona hatta kansere bile yol açabilmektedir. Bu yüzden yapacağımız bakımda çok dikkatli olmalı, kullanacağımız ürünleri kaliteli ve güvenilir yerlerden seçmeliyiz.

el ve ayak bakımı nasıl yapılmalıdır

El Bakımı Nasıl Yapılır?

Aslında en çok bakıma ihtiyacı olan yerlerden biridir eller. Çünkü ellerimiz gün içinde birçok işi halletmemize yardımcı olur ve en çok işi onlar görür. Dışarıda soğuğu ellerimiz çeker, kire pisliğe en çok ellerimiz bulaşır ve vücudumuzda en çok ellerimizi yıkarız. Yapmış olduğumuz bu sık sık yıkama neticesinde ise ellerimiz tahriş ya da yara olabilmektedir. Bunun yanı sıra kullandığımız temizlik ürünleri ve sabunlar da ellerimizde kurumaya yol açabilir. Bu nedenle ellerimize bakımı yaparken şu noktalara dikkat etmeliyiz:

 • Düzenli nemlendirici kullanmalıyız
 • Ne çok sıcak ne de çok soğuk suda ellerimizi yıkamamalıyız
 • Kış mevsiminde ellerimizi soğuktan korumalıyız
 • Deterjan gibi ürünler kullanırken eldiven takmak gibi noktalar el ve ayak bakımı için dikkat edilmesi gereken hususlardır.
 • Bunları yaparak el bakımıza dikkat edebiliriz.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarımız bütün gün vücudumuzun ağırlığını çekmektedir. Özellikle de sürekli ayaküstü çalıştığımız bir işimiz varsa… O yüzdendir ki ayaklarımız vücudumuzun en yorgun yeridir. Peki, bütün vücudun ağırlığını taşıyan ayaklarımıza nasıl bakım yapmalıyız?

 • Öncelikle yapılması gereken şey, ayaklarımızı düzenli olarak ılık suda 15-20 dakika kadar bekletmektir. Bu yöntem ile hem onlara bakım yapacak hem de yorgunluğunu ve kirini almış olacaksınız
 • Ayaklarımızı ılık suya koymak vücudumuzu yeniler aynı zamanda da ayaklarımızdaki kan dolaşımını hızlandırır.
 • Ayaklarımızı rahatlamanın diğer bir yolu ise ayak tozu kullanmaktır. Ayak tozu hem ayaklarımızı rahatlatır hem de ayak kokusunu giderir.
 • Kullandığınız ayak tozu ayaklarınızın gün boyu ferah kalmasını da sağlar. Kullandığınız ayak tozu ve yaptığınız ayak bakımı ayaklarınızı daha sağlıklı bir hale getirir.
 • El ve ayaklarımızın daha sağlıklı olması için bakımına ve yaptığımız bu bakımları düzeni bir şekilde yapmalıyız. Ama bakım yaparken kullandığımız ürünlere ve bu ürünlerin miktarını da iyi ayarlamalıyız.

Tek Yorum

 1. Deniz Aralık 24, 2020

Yazı hakkındaki yorumun nedir?